fbpx

Diskusie predstavia svet literatúry z iného uhla

Že máme v Malom Berlíne literatúru radi, to ste si už asi stihli všimnúť. Tešia nás rozhovory s inšpiratívnymi spisovateľmi, stretnutia s nadšenými čitateľmi, radi informujeme o nových voňavých kúskoch do súkromných aj verejných knižníc. Radi by sme sa však o živote kníh dozvedeli aj viac a chceme sa s vami o tieto informácie aj podeliť.

Pod hlavičkou YPSALON – festival spisovateľov sme sa rozhodli zorganizovať sériu diskusií na témy slovenskej literatúry, prekladateľstva či aktuálneho literárneho diania. Priestor tak dostanú aj iné zákutia sveta kníh, nebudeme predstavovať len novinky a ich autorov. V pláne máme rozhovory s prekladateľmi, pozrieme sa aj na okrajové žánre, chýbať nebudú ani zaujímavé čísla a štatistiky, s akými sa bežne nestretnete.

Počas novembra si pravidelne sadáme ku knihám a k spisovateľom na našom festivale Ypsalon. Počas šiestich ročníkov sme otvorili niekoľko literárnych tém, ktoré s knihami priamo súvisia, bežne sa im však nedostáva veľká pozornosť. Radi by sme sa k nim však vrátili aj v priebehu roka, nielen počas sviatočnej, Ypsalonovej príležitosti. 

Premiéru bude mať nová séria literárnych diskusií v stredu 21.4. 2021 o 19:00. Podtitul premiérovej diskusie je: Akými knihami sa môžeme pochváliť v zahraničí? Pokúsime sa odpovedať napríklad aj na to, do akých jazykov sa slovenská literatúra prekladá najčastejšie či ako je v zahraničí vnímaná naša literatúra. Dozviete sa viac o tom ako žije slovenská literatúra za našimi hranicami, o téme vydávania slovenských diel v cudzích jazykoch, ale aj o medzinárodných knižných veľtrhoch či o grantovom systéme SLOLIA (Slovak Literature Abroad), ktorý založilo pred viac ako dvadsiatimi rokmi Literárne informačné centrum.

V budúcich vydaniach sa budeme rozprávať so zaujímavými hosťami napríklad aj o psychológii a dôležitosti čítania pre deti a o tom, prečo dnešné deti málo čítajú. Zahĺbte sa s nami do sveta literatúry v novom formáte so zaujímavými hosťami.