fbpx

Anasoft litera: Beňová & Brežná

25. októbra 2018
— Malá sála

Diskusia a autorské čítanie s dvoma finalistkami minulých ročníkov najprestížnejšej literárnej ceny na Slovensku. Aké knihy sa do nej dostanú a čo môžeme po vyše desaťročí jej existencie konštatovať o súčasnej slovenskej próze?

Dve finalistky Anasoft litera 2016 sa dostali do zoznamu najlepších literárnych prozaických diel. Ako sa k písaniu dostali, o čom sú ich najnovšie knihy a čo pre nás najbližšie chystajú? To a ešte omnoho viac sa môžete dozvedieť na v poradí už druhej diskusii pod hlavičkou Anasoft litera.

Večerom bude sprevádzať Pero Le Kvet.

Jana Beňová

Vyštudovala divadelnú dramaturgiu na VŠMU. Vydala tri básnické zbierky: Svetloplachý (1993), Lonochod a Nehota (1997). V roku 2000 jej vo vydavateľstve Park vyšla próza Parker (Ľúbostný román), o tri roky neskôr zbierka Dvanásť poviedok a Ján Med (2003). V rokoch 2002 – 2009 prispievala do bratislavskej prílohy denníka SME pod pseudonymom Jana Parkrová. Od februára 2009 do leta 2012 pôsobila ako redaktorka v edičnom oddelení Divadelného ústavu. Medzi finálovou desiatkou Anasoft litera bola nominovaná už trikrát 2009, 2013, 2016. Román Plán odprevádzania (Café Hyena) z roku 2008 získal Cenu Európskej únie za literatúru 2012.

Irena Brežná

Slovensko-švajčiarska spisovateľka a novinárka. Detstvo prežila v Trenčíne, ale v roku 1968 emigrovala do Švajčiarska, kde doteraz žije a pôsobí. Vyštudovala slavistiku, filozofiu a psychológiu na Univerzite v Bazileji. Aktívne sa podieľa na práci Amnesty International. Realizovala a podporovala rôzne humanitné a ženské projekty, napríklad v Guinei a v Čečensku. Spolupracuje s feministickým vzdelávacím a publikačným projektom Aspekt, ktorý podporuje už od jeho vzniku. Je stálou prispievateľkou niekoľkých švajčiarskych a nemeckých novín a časopisov, napríklad Neue Zürcher Zeitung, Berliner Freitag. Jej najnovšia kniha Nevďačná cudzin(k)a sa dostala do finálovej desiatky Anasoft litera 2016.

Viac informácií: www.anasoftlitera.sk

Mediálni partneri: Trnava-live.sk, TrnavskýHlas.sk, Mesto Trnava, MY Trnavské noviny a Trnavské Rádio.