fbpx

Od 9. do 14. septembra organizuje TPT (Trienále plagátu Trnava) plagátový workshop, ktorý povedú etablovaní dizajnéri Peter Bankov (RUS / CZ), Eduardo Barrera Arambarri (MEX) a Götz Gramlich (DE). Workshop, ktorý sa bude venovať fenoménu fake news, sa zameria na médium plagátu a moderné formy spracovania vizuálnych nápadov.

Súčasťou workshopu je už tradične aj prezentácia tvorby lektorov, no tentoraz sa organizátori rozhodli otvoriť ju aj verejnosti – konať sa preto bude v Malom Berlíne.

Peter Bankov

Dizajnér, ktorý žije v lietadle medzi Prahou a Moskvou. Narodil sa v roku 1969 v Minsku, kde v roku 1988 absolvoval Minsk  Art College a o päť rokov neskôr aj Moskow State Polygraph Institute. Je zakladateľom aj editorom magazínu KAK, ktorý sa venuje ruskému grafickému dizajnu. Taktiež založil a ako kreatívny riaditeľ aj viedol moskovské štúdio Design Depot. Získal veľa medzinárodných ocenení a tiež zasadal v porotách mnohých svetových súťaží. Jeho práce sú súčasťou viacerých súkromných zbierok a pôsobí aj ako lektor v Rusku a v Európe.

Zaujímajú ho medze medzi profesionálnym a neprofesionálnym dizajnom, medzi škaredým a krásnym, medzi kultúrou ulíc a múzeí, medzi dizajnom východným a západným, európskym a ázijským. Plagáty tvorí na dennej báze, sú totiž podľa neho najzaujímavejším žánrom moderného grafického dizajnu. Tvorba plagátov ho poháňa vpred a dáva mu príležitosť cítiť sa ako nukleárny vedec, kozmonaut a Mickey Mouse zároveň.

Eduardo Barrera Arambarri

Eduardo je grafický dizajnér pochádzajúci z Mexica, kde tiež tento odbor vyštudoval, konkrétne na Národnej škole umeleckých remesiel UNAM. V súčasnosti žije v Prahe, kde študuje fotografiu a nové média. Čo sa týka jeho pracovných úspechov a skúseností, možno spomenúť rok 1996, kedy navrhol niekoľko publikácií pre Medzinárodné bienále plagátu v Mexiku a dizajnérsky časopis Ludica. V rokoch 1999 – 2000 bol umeleckým riaditeľom Leo Burnett.

Mexiko a artdirektorom Magic Moments Agentur für Kommunikation vo Viedni v Rakúsku. Od roku 2001 Eduardo pracuje vo vlastnom štúdiu, kde navrhuje plagáty pre kultúrne podujatia a firemnú identitu.
Tento vysmiaty Mexičan je takisto ocenenia chtivý, o čom svedčí napríklad bronzová medaila z Medzinárodného bienále plagátu v Mexiku, bronzová medaila v medzinárodnom trienále v Charkove na Ukrajine, 4. Blok a i. Spolu s Erikom Beltranom navrhli publikáciu Ergo Sum a získali za ňu Grand Prix na bienále v Brne.

Eduardo Barrera patrí v Mexiku medzi grafických dizajnérov strednej generácie, ktorí sa vo svojej tvorbe systematicky zaoberajú plagátom. Jeho tvorba je emotívna, s výraznou stopou osobnosti autora. Jedným zo základov jeho tvorivého procesu je zdieľať prostredníctvom komunikačných nástrojov posolstvo, ktoré je podobne ako forma veľmi rôznorodé a vychádza z potreby jedinca alebo skupín.

Götz Gramlich

Tento nemecký dizajnér pochádza z Heidelbergu. V Darmstadte študoval komunikačný dizajn a po práci vo Švajčiarskom Willisau pre firmu Nicklaus Troxler si v roku 2005 otvoril vlastné gggrafik studio. Na svojom konte má niekoľko víťazstiev z medzinárodných súťaží, medzi nimi aj prestížnu red dot design award. Jeho práce si našli cestu na rôzne výstavy po celom svete, rovnako ako aj on, keďže ako lektor pôsobil okrem rodného Nemecka aj v Číne či Francúzsku. Okrem aktívnejtvorby plagátov sa venuje aj organizovaniu rôznych súťaží a výstav.

Viac o TPT: www.tpt.sk

Viac info o workshopre tu.