fbpx

Divadlo Na peróne: Búvaj

10. apríla 2018
— Hlavná sála

Je staroba atribútom času alebo synonymom senility? Autorské divadlo Na peróne vystavalo na základe skutočných výpovedí zatiaľ žijúcich klientov zariadenia pre seniorov koláž smutno-smiešnych výjavov zo života.

Predpredaj / na stránke Ticketportal.sk.

Kto sú vlastne tí starí ľudia? Zdramatizovaná mozaika autentických výpovedí je vešteckou guľou do vráskavého sveta plného vyblednutých spomienok, drobných životných útrap, sklamaní, štastia, chtíču, moču, múdrosti a malých milých nedorozumení.

– Viete, čo? To je paradox života. Sedíte v jedálni, naobedujete sa, partia, čo sedíme pri stole. A na večeru vám nepríde, lebo už je mŕtvy. Prišla z obedu, šedla si do fotelky. Hotovo. A to nie je jeden prípad.
– A Gajdošová?
– Šak o Gajdošovej rozprávam, aj o Marte, ne?

autor / Na peróne, Ján Luterán
účinkujú / Peter Kočiš, Zuzana Psotková, Jana Wernerová, Michaela Domovcová a.h.
réžia / Na peróne
odborný konzultant / Petra Labudíková
choreografia / Anna Till (GER)
scénografia / Zuzana Formánková
hudba / Miro Tóth
zvuk a animácie / Palko Matia

Na peróne / je profesionálnym nezávislým divadlom, ktoré v Košiciach kontinuálne pôsobí a tvorí od roku 2005. Tvorí ho kolektív hercov, ktorí majú pri tvorbe inscenácií rovnocenné postavenie s režisérom a ďalšími prizvanými tvorcami. Tvorivý tým sa pri každej inscenácií mení a v predstaveniach kladie rovnaký dôraz na pohyb a text. Motívom vzniku inscenácií je potreba reagovať na citlivé témy, vyjadriť svoj názor či pocit. Provokatívnym spracovaním tém divadlo búra bariéru medzi javiskom a hľadiskom – divák si nikdy nie je istý, či je divákom alebo hercom.

Poďakovanie patrí vedeniu a klientom zariadenia pre seniorov na Garbiarskej 4 v Košiciach, zariadeniu opatrovateľskej služby na Južnej triede 23 v Košiciach, Mille Dromovich a Mariane Luteránovej.

Vznik inscenácie bol podporený z grantového programu mesta Košice.