fbpx

Filip Teller: Cikánsky boxer

12. februára 2020
— Hlavná sála

Príbeh o bývalom boxerovi podľa skutočných udalostí. Spomienkové rozprávanie o šialenej dobe, ale aj o vnútornom zápase muža, ktorý kvôli rasovej čistote príde o dobrého priateľa.

Monodráma vychádzajúca zo skutočného príbehu boxerskej hviezdy Johanna Trollmanna, nazývaného „Rukeli“. Ten sa stal v roku 1933 majstrom Nemecka v poloťažkej váhe. Titul mu však bol odobraný kvôli jeho rómskemu pôvodu. Svoj posledný zápas absolvoval ako karikatúra „árijského“ boxera s odfarbenými blond vlasmi a napudrovanou tvárou. V roku 1943 bol zavraždený v koncentračnom tábore Neuengamme.

hrá: Filip Teller
autorka: Rike Reiniger
preklad: Lucie Ceralová
réžia: Gabriela Krečmerová

Hra bude v českom jazyku.

Filip Teller

Absolvoval JAMU pod vedením Pierra Nadauda. Po spolupráci s mnohými divadlami sa rozhodol venovať najmä autorskej tvorbe. Je rád, keď jeho práca dokáže divákov obohatiť, rozosmiať a prinútiť k zamysleniu.

V rámci študijnej stáže žil vo Veľkej Británii. Počas svojej profesionálnej kariéry hosťoval v profesionálnych divadlách (napr. Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo, Divadlo Bolka Polívky, Městské divadlo Zlín, Divadlo Tramtarie či Národní divadlo Brno) a v nezávislých umeleckých skupinách (napr. Služebníci Lorda Alfréda, Divadlo Anička a letadýlko alebo Divadlo Komediograf).

S divadlom Husa na provázku vystupoval na festivaloch vo Francúzsku, Belgicku a Rusku. Na medzinárodnom festivale divadelných formácií v Ríme získal cenu Gemini D’Oro Prize za najlepší mužský herecký výkon za stvárnenie postavy pápeža Bonifáca VIII.

V roku 2015 založil spolu so svojim tímom divadelnú talkshow Tell or Show, v ktorej pôsobí ako moderátor a hostiteľ. Dáva si záležať na divadelnosti, situačnom humore a improvizácii.