fbpx

Február – to sú vo filmovom svete Oscary! Už je to tu opäť. Vďaka spolupráci s pražskou organizáciou iShorts uvedieme dve pásma krátkych filmov, hrané aj animované, ktoré sa uchádzajú o sošku Americkej filmovej akadémie. Príďte sa pozrieť na čerstvé filmové ovocie z Hollywoodu!

začiatok/

  • hrané / 18:00
  • animované / 20:30

vstupné/

  • hrané aj animované / 4,5 eur
  • hrané / 3 eurá
  • animované /3 eurá

Dĺžka projekcie/

  • hrané / 134 minút
  • animované / 86 minút

Filmy sú prístupné mládeži od 15 rokov. Filmy sa premietajú v originálnom znení s českými titulkami. Program pripravujeme v spolupráci s projektom iShorts.

PROGRAM/ hrané filmy:

Sing (HU)
réžia: Kristof Deák
2016 | 25 min

Zsofi sa snaží zapadnúť na novej škole – spievanie v školskom zbore je jej jediným potešením, ale zbormajsterska, zdá sa, nie je inšpiratívnou učiteľkou, za akú ju všetci považujú. Zsofi a jej nová kamarátka Lisa jej budú uštedriť tvrdú lekciu. Príbeh založený na skutočnom príbehu sa odohráva v postsocialistickej Budapešti deväťdesiatych rokov. Mladé dievča si v ňom musí vybrať, či sa postaví zkorumpovanému systému alebo do neho potichu zapadne.

 

Silent Nights (DK)
réžia: Aske Bang
2016 | 30 min

Mladá Dánka Inger pôsobí ako dobrovoľníčka v útulku pre bezdomovcov v Kodani, kde sa stretne a zamiluje do Kwameho, ilegálneho prisťahovalca z Ghany. Pár si buduje spoločný život, no zničujúce tajomstvo z Kwameho minulosti môže ich šťastie ohroziť. Zlom nastane v momente, keď jeho dcéra, ktorú s rodinou zanechal v Ghane, ochorie a Kwame z útulku ukradne peniaze, aby zaplatil za dcérinu liečbu.

 

Timecode (ES)
réžia: Juanjo Giménez Peña
2016 | 15 min

Ocenený Zlatou palmou z Cannes za najlepší krátky film a ovenčený nomináciou na cenu Európskej filmovej akadémie. Snímka Juanja Giméneza Peñu hovorí o Lune a Diegovi, strážcoch parkoviska. On robí nočné, ona zas denné smeny.

 

Ennemis intérieurs (FR)
réžia: Sélim Azzazi
2016 | 28 min

V 90. rokoch zúri alžírska vojna a teroristom sa darí infiltrovať do Francúzska. Francúzsky policajt s alžírskymi koreňmi vedie nepríjemný rozhovor s Alžírčanom narodeným vo Francúzsku, ktorý sa chce stať francúzskym občanom. Rozhovor sa zmení na výsluch, počas ktorého obyčajný muž obvinený zo zatajovania identít mnohých teroristov. Pohľadu na dejiny Francúzska a jeho bývalých kolónií dominuje muž, ktorý môže počas búrlivých 90. rokov jedným ťahom pera ovplyvniť osud iných.

 

La femme et le TGV (CHE)
réžia: Timo von Gunten
2016 | 30 min

Elise Lafontaine má tajný zvyk. Každé ráno a večer už celé roky máva na pozdrav rýchlovlaku TGV, ktorý míňa jej dom. V jedno osudné ráno nájde vo svojej záhrade list od vodiča vlaku, čo prevráti jej osamelý život na ruby. S vodičom si začnú písať poetické a hĺbavé listy, v ktorých sa spolu delia o svoj život. To sa však rýchlo zmení, keď vlak odklonia na kratšiu trasu smerujúcu do Paríža. Elise musí nabrať odvahu a opustiť svoju každodennú rutinu, aby našla svojho vodiča vlaku. V hlavnej úlohe snímky inšpirovanej skutočnými udalosťami sa predstavila Jane Birkin nominovaná na cenu César Award.

 

PROGRAM/ animované filmy:

Borrowed Time (USA)
réžia: Andrew Coats a Lou Hamou-Lhadj
2015 | 7 min

Strhaný šerif sa vracia k pozostatkom z nehody, na ktorú sa pokúšal celý život zabudnúť. Každým krokom sa naňho valia spomienky. Zoči-voči svojim chybám musí nájsť silu žiť ďalej.

 

1843

Pearl (USA)
réžia: Patrick Osborne
2016 | 6 min

Príbeh dievčaťa a jej otca odohrávajúci sa u nich doma, v ich milovanom hatchbacku, naháňajúc na cestách po celej krajine svoje sny. Pearl je príbehom o daroch, ktoré si dávame a o ich sile udržiavať v sebe lásku – a aj o tom, ako nájsť pôvab na tých najnepravdepodobnejších miestach.

 

Piper (USA)
réžia: Alan Barillaro
2016 | 6 min

Nový krátky film od Pixal Animation Studios, ktorý bol v kinách po celom svete uvedený ako predfilm k animáku Hľadá sa Dory (Finding Dory). Rozpráva príbeh hladného, čerstvo vyliahnutého vtáčatka, ktoré sa po prvýkrát odváži vyjsť zo svojho hniezda, aby si na morskom brehu obstaral potravu. Problém však je, že jedlo sa nachádza pod pieskom, na ktorom sa lámu nebezpečné vlny.

 

Blind Vaysha (CA)
réžia: Theodore Ushev
2016 | 8 min

Vaysha sa narodila s jedným zeleným a druhým hnedým, no to nie je to jediné, čím sa líši od ostatných. Ľavým okom vidí len minulosť, pravým len budúcnosť. Oči jej ako kliatba bránia žiť v prítomnosti. Zaslepená tým, čo bolo a trýznená tým, čo bude, zostáva uväznená medzi dvoma nezmieriteľnými svetmi. Volajú ju „Slepá Vaysha“.

 

Pear Cider and Cigarettes (CA/UK)
réžia: Robert Valley
2016 | 35 min

Kruto úprimný príbeh o Robertovom turbulentnom priateľstve so sebadeštruktívnym, no charizmatickým kamarátom z detstva, ktorý kričí o pomoc z vojenskej nemocnice v Číne – a vyšle Roberta na divokú cestu, aby ho dostal naspäť do Vancouveru pre transplantáciu pečene.

 

Asteria (FR)
réžia: Alexandre Arpentinier
2016 | 5 min

Neobvyklá situácia pri dobývaní cudzej planéty postaví dvoch kozmonautov pred skúšku ich profesionality.

 

The Head Vanishes (CA/FR)
réžia: Franck Dion
2016 | 9 min

Jemný a poetický film, v ktorom nás Franck Dion nabáda nazrieť do mysle ženy žijúcej s demenciou. Jacqueline sa rozhodne pre výlet k moru – pôjde sama, vlakom. Prechádza sa po vagónoch, konfrontovaná svojimi bizarnými ilúziami ako nekončiacim snom, z ktorého by rada unikla. Našťastie, jej dcéra nie je žiadne monštrum, ako sa Jacqueline nazdáva, celý čas na ňu na jej výlete dáva pozor.

 

Once Upon a Line (PL/USA)
réžia: Alicja Jasina
2016 | 7 min

Muž žije monotónnym a nudným životom, no len kým niekoho nestretne.