fbpx

iShorts: Prvá liga 2018

13. júna 2018
— Hlavná sála

Tie najlepšie festivalové krátke filmy. Príďte sa pozrieť na tohtoročnú festivalovú smotánku, aby ste vedeli, aké kraťasy sa nosia vo svete.
The best short films from film festivals! Come and check out the cream of the past year’s festivals.

Filmy sa premietajú v pôvodnom znení s anglickými titulkami. Celková dĺžka projekcie je 129 minút.
Total length of the screening is 129 min. The fils are in their original language with English subtitles.

Program

Programme

Glucose(USA)

Sundance – Cena poroty pre film za najlepšiu animáciu
réžia: Jeron Braxton
2017 | 14 min | animovaný film
Sen bezvedomého boxera v počítačovej hre, ktorého podvedomie je surreálnym odrazom moderného sveta.
A dream within an unconscious boxer in a video game who’s subconscious is a surreal reflection of our modern world.

 

As I Love You (ES)

Clermont – Ferrand – Cena divákov
réžia: Fernando García-Ruiz Rubio
hrajú: Jordi Aguilar, Silvia Alonso, Carlos Areces
2016 | 22 min | hraný film
Dani je malý kriminálnik, ktorý sa zamiluje do policajtky, ktorá ho zatkne po nepodarenej lúpeži. Je to láska na prvý pohľad, preňho nečakane úžasný moment. Pre Daniho je to cekom nové, nikdy totiž zamilovaný nebol.
Dani is a petty criminal who falls in love with the female police officer who arrests him after a robbery. It is love at first sight, a moment of unexpected brilliance. And above all something new, as Dani had never been in love before.

 

Poles Apart (UK)

BAFTA – Najlepší britský animovaný film 2018
réžia: Paloma Baeza
hrajú: Helena Bonham Carter, Joseph May
2017 | 12 min | animovaný film
Film vytvorený technikou stop-motion animácie je zasadený do prostredia roztápajúcej sa Arktídy. Rozpráva príbeh nepravdepodobného priateľstva medzi hladnou polárnou medvedicou Nanuk a zapáleným grizlym Aklakom.
Poles Apart is a 12-minute Stop-Motion animation film set in a melting Arctic landscape. It tells the story of an unlikely friendship between a hungry Polar bear, Nanuk, and an enthusiastic Grizzly bear, Aklak.

 

Lost Face (AU/CA)

Palm Sprigs – ShortFest Online cena divákov
réžia: Sean Meehan
hrajú: Gerald Auger, Daryl Benson, Morris Birdyellowhead
2017 | 14 min | hraný film
Subienkow je v smrteľnom nebezpečenstve. Pevnosť, ktorú si spolu s ostatnými zlodejmi kožuchov postavili, je v plameňoch. Napadol ich tým samým kmeňom, ktorý zotročili, aby ho postavili. Už zostávajú len on a Veľký Ivan. Zatiaľ čo jeho druha mučia priamo pred očami, Subienkow musí rýchlo vymyslieť, ako uniknúť otrasnej a zdĺhavej smrti, ktorá naňho čaká. Zavolá na vodcu Makamuka a začína sa vyjednávanie…
Subienkow is in mortal danger. The fort he and his fellow fur thieves have erected in the snow is in flames – attacked by the very tribe they enslaved to build it – now only he and Big Ivan remain. As Ivan is tortured before him Subienkow must think fast to escape the terrible, protracted death that awaits him. He calls over the chief, Makamuk, and begins to bargain…

 

This Far Up (UK)

BAFTA Cymru – Najlepší krátky film 2017
réžia: Ewan Jones-Morris
hrajú: Nicolas Booth, Daniel Connolly, Dainis Dauska
2016 | 11 min | animovaný film
Pred odľahlým farmárskym domom sa akýsi muž snaží opraviť Landrover. V diaľke sa blíži cudzinec. This Far Up v sebe spája animáciu a krajinomaľbu do surreálneho skúmania života, smrti a všetkého, čo leží medzi tým.
Outside a remote farm house a man attempts to fix a Landrover. In the distance a stranger approaches. THIS FAR UP blends animation and landscape in a surreal exploration of life, death, and what lies in between.

 

Cowboy Dave (UK)

BAFTA – Najlepší britský krátky film 2018
réžia: Colin O’Toole
hrajú: Gerald Auger, Daryl Benson, Morris Birdyellowhead
2017 | 25 min | hraný film
Anglická povesť zasadená do predmestí Manchestru, ktorá mapuje stretnutie mladého chlapca s podvodníkom.
An English folk tale set in the suburbs of Manchester that charts the coming together of a drifter, a war party and a hustler.

 

Rupture (JO/CA)

Slamdance – Narrative Shorts Grand Jury Prize 2018
réžia: Yassmina Karajah
hrajú: Assad al Arid, Salam al Marzouqi, Hussein al Ahmad
2017 | 18 min | hraný film
Rupture sleduje cestu štyroch arabských tínedžerov pri snahe nájsť miestne kúpalisko v ich novom kanadskom meste. Obsadenie filmu predstavuje debutujúcich hercov, ktorí sami prežili vojnu a vo vymyslenom príbehu tak znova zažívajú vlastné osobné skúsenosti so stratou i novými začiatkami.
Rupture follows the journey of four Arab teens on their quest to find the local public pool in their new Canadian city. Introducing a cast of first time actors and survivors of war who channel their personal experiences of loss and new beginnings through a fictional narrative.

 

To Bild a Fire (FR/UK)

Rhode Island – Grand Prize Best Animation
réžia: Fx Goby
hrajú: Tony Fish
2016 | 13 min | animovaný film
Na oslavu 100. výročia smrti Jacka Londona adaptoval režisér Fx Goby jeho známy román „Založiť oheň“, tragický príbeh muža a jeho psa v zamrznutom Yukone.
To celebrate Jack London’s 100th death anniversary, director Fx Goby adapted his famous novel, „To Build a Fire“, tragic tale of a trapper and his dog in the freezing Yukon, into an animated short film.