fbpx

iShorts: Złote kraciasy

25. apríla 2017
— Berliner DKP

Krátke poľské filmy sú hodné všetkých zlotých! Minimálne tie prvoligové a presne tie Vám prináša iShorts v pásme krátkych filmov Złote kraciasy. Príďte sa pozrieť, čím bodujú mladí tvorcovia v Poľsku!

Filmy sa premietajú v originálnom znení s českými aj anglickými titulkami. Podujatie organizujeme v spolupráci s organizáciou Večery iShorts.

PROGRAM:

1923

The Moment (PL)
réžia: Piotr Domalewski
hrajú: Malgorzata Buczkowska, Katarzyna Domalewska, Slawomir Grzymkowski
2015 | 15 min | hraný film
Noc padá na rad identických domov v bohatej štvrti. Marcin sa rozhodne pozvať susedov na večeru, no ako sa blíži k ich dverám, všimne si niečo tak znepokojivé, že na to nemôže celý večer prestať myslieť.

Lila_21

Lila
(PL)
réžia: Dominika Łapka
hrajú: Borys Moskalik-Pieper, Celina Puszczyńska, Aleksandra Bożek
2015 | 24 min | hraný film
Joszek má šesť rokov, keď sa k jeho rodine prisťahuje sesternica Lila. Deti medzi sebou súperia o to, kto bude spať pri mame – kam sú až ochotní zájsť v túžbe po matkinom objatí? Lila je príbeh o žiarlivosti, odmietnutí, o bolesti a pomste ponorený do detskej fantázie.

Super Unit (PL)
réžia: Teresa Czepiec
2014 | 20 min | dokumentárny film
Superjednostka je obrovský komplex bytov navrhnutých ako „ubytovacia mašina“. Na pätnástich poschodiach superpaneláku žije až tritisíc ľudí, výťah stojí len na každom treťom poschodí, takže obyvatelia musia navigovať cez bludisko chodieb a schodísk, aby sa dostali do svojho bytu. Katovický panelák postavili podľa ideí slávneho architekta Le Corbusiera a jeho návšteva je výbornou zámienkou, aby ste mohli cez kľúčovú dierku nakuknúť do každodennosti jeho obyvateľov. Poľská režisérka vás presvedčí o tom, že v Superjesnoske vedľa seba susedia obyčajnosť a tajomstvá.

762 bytov, 762 príbehov. Otvorili len niekoľko z nich.

light in august (4)

Light in August (POLSKO)
réžia: Matej Bobrik
hrajú: Bartosz Bielenia, Marta Kurzak
2014 | 23 min | hraný film
Kuba a Jurek sú kamaráti, spolu čistia les a spolu trávia i svoj voľný čas. Obaja žijú v dedine Olchówka, v ktorej život plynie svojim vlastným pomalým rytmom. Dedinčania sa navzájom dobre poznajú, všade vládne selanková atmosféra a pohoda. Raz sa Kuba po vášnivej noci zobudí uprostred poľa v spoločnosti kráv. Svojho kamaráta nevie nájsť, rozhodne sa teda vyhľadať dievča, ktoré stretli večer pred tým.

https://youtu.be/MQuC-1omF6s

America (PL)
réžia: Aleksandra Terpińska
hrajú: Aleksandra Adamska, Joanna Drozda, Bartosz Gelner
2015 | 30 min | hraný film
Kde bolo, tam bolo, v poľskej Amerike boli dve kamarátky, Anka a Dżastina. Snívajú o lepšom živote, no keď sa rozhodnú opustiť dedinu a stopovať, to čo zažijú navždy zmení ich vzťah.