fbpx

KineDok: Joanna + Vtedy v Bratislave

11. októbra 2015
— Berliner DKP

V spolupráci s projektom KineDok vás pozývame na premietanie dvoch dokumentov.

Joanna
Vizuálne poetický dokument zobrazuje jednoduché a dôležité okamihy rodinného života. Je to príbeh o blízkych vzťahoch, nehe, láske a ohľaduplnosti.
r. Aneta Kopacz / PL / 2013 / 40 min.

V záplave internetových blogov je jeden, ktorý vyniká a stane sa témou mnohých rozhovorov. Joannin blog sleduje mnoho ľudí, pretože je symbolom hĺbavého a radostného života. Joanna na blogu popisuje svoj každodenný život mimoriadne úprimne a podrobne. Plány tak jednoduché ako rodinný výlet na jazerá, ciele tak krátkodobé ako vidieť syna prvýkrát ísť na bicykli. Má diagnostikovanú nevyliečiteľnú chorobu, ale svojmu synovi sľúbi, že sa bude snažiť prežiť čo najdlhšie. Začína pre neho písať všetko, čo by ho chcela naučiť, keď vyrastie. Vizuálne poetický dokument zobrazuje jednoduché a dôležité okamihy rodinného života. Vďaka niekoľkým dobre vybraným slovám, no aj tým, ktoré nikdy nezaznejú, je posolstvo filmu mimoriadne silné a zároveň veľmi citlivé. Je to príbeh o blízkych vzťahoch, nehe, láske a ohľaduplnosti.

Vtedy v Bratislave
Príbeh dvoch sestier – Zuzany a Táni, ktoré emigrovali v roku 1968 z Československa do Švédska, kde žijú dodnes. Vychádza z rovnomennej autobiografickej knihy ich matky Žofie Langerovej.
r. Teraza Krížková / SK / 2015 / 40 min.

Absolventský film dokumentaristky Terezy Križkovej (VŠMU) rozpráva príbeh dvoch sestier – Zuzany a Táni, ktoré emigrovali v roku 1968 z Československa do Švédska, kde žijú dodnes. Vychádza z autobiografickej knihy ich matky Žofie Langerovej: Vtedy v Bratislave. Môj život s Oskarom L. Film je osobným príbehom rodiny židovského pôvodu putujúcej dejinami kultúr, ideológii, politických systémov a diktatúr. Je veľkým príbehom žien a ich vnútornej slobody, ktorá sa prenáša z generácie na generáciu. Citlivým pohľadom sleduje každodenný život v priereze pohnutej histórie Európy 20. storočia.

KineDok je novou medzinárodnou komunitou a jedinečnou platformou pre filmové kluby a spôsob alternatívnej distribúcie, spájajúcou priaznivcov a tvorcov kreatívnej dokumentaristiky. V jeho pilotnej verzii sa bude premietať 12 dokumentov zo západnej a strednej Európy na viac ako 20-tich miestach v každej zo zúčastnených krajín. Viac informácií nájdete na stránke www.kinedok.net.