fbpx

KineDok: Medvedí ostrov

17. októbra 2016
— Berliner DKP

V spolupráci s projektom KineDok uvádzame dokumentárny film:

Medvedí ostrov
Bjørnøya / r. Inge Wegge / Nórsko / 2014 / 82 min.
pôvodné znenie + SK titulky

Traja bratia sa rozhodnú splniť svoj sen a vydajú sa na Medvedí ostrov uprostred Severného ľadového oceánu pokoriť vlny, na ktorých ešte nikto nikdy nesurfoval. Vizuálne strhujúca cesta naprieč divokou nórskou krajinou.

Vo filme sa traja bratia vybrali na dobrodružný výlet za surfovaním na jednom z najchladnejších ostrovoch na Zemi: Medveďom ostrove. Na lyžiach križujú snehobielu, opustenú krajinu. Každý za sebou ťahá sane so surfom na vrchu. Zatiaľ čo si stavajú kemp a pripravujú sa na ďalší deň, do tváre im šľahá sneh. Ráno surfujú na panenských vlnách na mieste, kde ešte nikto nesurfoval. Jeden z bratov však musí zostať na brehu s puškou pre prípad, že by sa objavil prirodzený predátor Medvedieho ostrova – polárny medveď. Okrem témy extrémnych športov sa do popredia dostáva aj environmentálna osveta. Bratia si na výlet vzali len potraviny po záruke a výbavu tvorí kazový tovar získaný od obchodníkov.

KineDok je novou medzinárodnou komunitou a jedinečnou platformou pre filmové kluby a spôsob alternatívnej distribúcie, spájajúcou priaznivcov a tvorcov kratívnej dokumentaristiky. V roku 2016 sa bude premietať 15 dokumentov zo západnej a strednej Európy na viac ako 20-tich miestach v každej zo zúčastnených krajín: Česká republika, Slovensko, Norsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Chorvátsko. Formou zdieľanej skúsenosti, ktorá prekračuje tradičné hranice kina, KineDok oslovuje lokálne kluby, kaviarne, galérie atď. a pozýva vás nielen pozrieť si filmy na veľkom plátne, ale aj stretnúť sa s tvorcami alebo protagonistami filmov v neformálnom prostredí a diskutovať spolu s nimi pri káve alebo drinku. Ďalšie info nájdete na kinedok.net.