fbpx

Lukáš Onderčanin v Trnave. Reportéri v prvej línii

16. júla 2021
— Hlavná sála

Príďte spoznať dobrodružný príbeh Čechoslovákov, ktorí vstúpili do družstva Interhelpo a spoločne sa vydali do ďalekého Kirgizska budovať socialistickú vlasť. Lukáš Onderčanin, slovenský novinár, túto tému spracoval v novom dokumentárnom románe Utópia v Leninovej záhrade.

Tristo Slovákov a Čechov nastúpilo 29. marca 1925 na žilinskej stanici do vlaku, aby sa vydali na dlhočiznú dobrodružnú cestu do strednej Ázie. Bol medzi nimi aj Amerikou sklamaný Štefan Dubček s manželkou a so svojím štvorročným synom Alexandrom. Čo ich vyhnalo tak ďaleko? Predovšetkým viera, že v Sovietskom zväze zažijú to, čo ich doma nečakalo – úctu voči robotníkom a dostatok práce. V priebehu ďalších siedmich rokov odišlo do dnešného Biškeku viac ako tisíc ľudí z Československa, ktorí spoločne písali históriu československého družstva Interhelpo.

Lukáš Onderčanin poskladal z čriepkov mnohých ľudských osudov pútavú mozaiku celej existencie československej komúny – od jej neľahkých začiatkov, cez obdobie rozkvetu, malé i väčšie vzbury ako aj jej definitívny rozklad. Je to kniha nielen o sile agitácie, ale aj o skutočnej moci nezničiteľných snov.

Lukáš Ondrejčanin
Lukáš pôsobí od roku 2014 v denníku SME ako zahraničnopolitický redaktor. Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave, študoval aj na Varšavskej univerzite v Poľsku. Bol editorom internetového magazínu MONO.sk a je tiež šéfredaktorom štvrťročníka Príbehy 20. storočia, ktorý vydáva občianske združenie Post Bellum. Trikrát bol nominovaný na Novinársku cenu, nomináciu premenil na ocenenie v roku 2021, kedy sa mu podarilo získať Cenu otvorenej spoločnosti za reportáž o slobode médií v Maďarsku.

Viac o knihe Utópia v Leninovej záhrade sa dozviete na tejto webstránke.

Diskusia je súčasťou putovného festivalu reportážnej literatúry Reportéri v prvej línii, ktorú z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia.