fbpx

Montessori pre vaše deti?

13. novembra 2016
— Berliner DKP

Pozývame vás na moderovanú diskusiu o montessori pedagogike uplatnenej v predškolských zariadeniach. Jej hosťami budú Ondrej Kaščák, Jozef Prazňák a Blažena Ostrovská.

Mladšia generácia rodičov čoraz častejšie vyhľadáva výchovné smery, ktoré ponúkajú alternatívu voči „klasickej“ a zaužívanej pedagogike štátnych vzdelávacích zariadení, a to sa týka najmä tých predškolských. Medzi také patrí i z Francúzska pochádzajúca montessori pedagogika, ktorá si postupne získava na popularite a stáva sa odpoveďou mnohých rodičov na frustráciu zo štátneho školstva. V čom sa montessori škôlky líšia od tých tradičným a čo by mala do škôlok priniesť navrhnutá reforma predškolského vzdelávania, ktorú si osvojilo Ministerstvo školstva?

Ondrej Kaščák / vedúci katedry školskej pedagogiky na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity a samostatný vedecký pracovník na ÚVSK SAV. Je vedúcim redaktorom časopisu Journal of Pedagogy. Svoj výskum orientuje na školskú a vzdelávaciu politiku (sledujúc guvernmentálne prístupy), školskú etnografiu, sociológiu detstva a sociológiu vzdelávania.

Jozef Prazňák / Jeden zo spoluzakladateľovi prvého certifikovaného predškolského montessori zariadenia, ktorý sa aktívne angažuje v popularizácii montessori pedagogiky na Slovensku.

Blažena Ostrovská / oceňovaná módna návrhárka a zároveň matka dvoch detí, ktoré práve dosiahli škôlkarský vek. Narodila sa v Trnave, tu žije, a preto chcela, aby aj jej deti práve tu absolvovali prvé kroky do škôlky. Nenašla žiadne zariadenie, ktoré by ponúkalo podmienky pre montessori výchovu a vzdelávanie predškolských detí. Rozhodla sa teda založiť vlastnú montessori škôlku pre deti.