fbpx

O pohrebných zvykoch, pochovávaní a upíroch

29. októbra 2019
— Hlavná sála

Kto sa nazýval nemŕtvy a ako sa ním človek stal? Aké protivampirické opatrenia robili naši predkovia? Existujú cintoríny pre upírov?

S neskorou jeseňou prichádza zima a tma. Pre našich predkov to bolo obdobie väčšieho spoločenského združovania sa, poľné práce ustali a práce sa presťahovali do interiérov domu. Na ženy čakalo tkanie a páranie peria. Svoju príležitosť dostalo rozprávanie. Nielen žartovne, ale i strašidelné. Ľudia si často rozprávali o duchoch a nemŕtvych.

Práve to bude témou na ďalšej z prednášok etnologičky a historičky Kataríny Nádaskej, dozviete sa viac o pohrebných zvykoch, pochovávaní a upíroch.

PhDr. Katarína Nádaská, PhD. je jednou z najvýznamnejších etnologičiek na Slovensku. Venuje sa slovenskej ľudovej kultúre, náboženskej etnológii, etnomedicíne, ľudovej mágii, výročným zvykom, vizuálnej antropológii, muzeológii a kultúrnemu dedičstvu, dejinám kresťanstva na území Slovenska. Má za sebou množstvo vedeckých či vedecko-popularizačných publikácií.

UPOZORNENIE: Predpredaj bol obmedzený na 50 miest – vstupenky na zvyšné miesta budú k dispozícii 30 minút pred začiatkom podujatia. Tým chceme dať príležitosť tým divákom, ktorí online nákup nevedia alebo z rôznych príčin nemôžu využiť.