fbpx

Slam poetry exhibícia

16. októbra 2018
— Hlavná sála
Vstupné:
— 3 €

Slam poetry je alternatíva voči tradičným čítačkám poézie, je to súťaž, kde okrem poézie záleží aj na jej prezentácii a interakcii s divákmi. Výrazovými prostriedkami sú text, rytmika, rýmovanie a členenie, mimika, pohyb tela, ale využíva sa aj beatbox, vtip a improvizácia.

Súťaže v slam poetry sa môže zúčastniť do 10 účinkujúcich. Prebieha v kolách, pred začiatkom prebehne losovanie poradia a moderátor vyberie z publika 5 porotcov. Porotcovia priraďujú každému súťažiacemu bezprostredne po jeho prednese body od 0 po 10.

Slam poetry nemožno zamieňať s autorským čítaním či recitačnou súťažou. Autori-performeri by sa mali zamerať na to, čo a ako hovoria. Dôležitá je najmä komunikácia s divákmi, pretože tí sú hlavnými posudzovateľmi výkonu súťažiaceho. Počas vystúpenia môžu dávať najavo svoju nevôľu či súhlas napr. potleskom, piskotom či dupaním – tieto reakcie sú v slame veľmi vítané, dodávajú vystúpeniam akčnosť a dynamiku. Svojím ocenením môže publikum tiež ovplyvniť porotu.

Do súťaže sa môže prihlásiť ktokoľvek – stačí nájsť odvahu predstúpiť pred obecenstvo s vlastným textom. Tak hor sa do toho!

Potvrdení účinkujúci:

Bibi Varga (SK/HU) – slovensko-maďarská slamerka, rapperka a organizátorka. Jej rytmické texty prinášajú často hlbokú osobnú výpoveď podanú trvdo a expresívne.

Tomáš Straka (SK/CS) – košický básnik pôsobiaci v Prahe, jeho básne týkajúce sa lásky alebo politiky sa na pódium dostali vďaka slamovej forme.

VeroniGyenge (SK/HU) – prvá slamerka, ktorej sa podarilo byť finalistkou majstrovstiev v dvoch štátoch. Vtipné a úderné slamy predstaviteľky juhoslovenskej školy slam poetry felvidék je proste treba vidieť naživo.

Miško Krakovský (SK) – slamer, rapper a žonglér zo Žiliny, ktorý skončil tesne druhý na Majstrovstvách Slovenska v slam poetry 2017. Jeho nápaditá performance s rýchlym flow je na hranici poézie a rapu.

Mediálni partneri: CinemaView, trnava-live.sk, Trnavský Hlas, Mesto Trnava, MY Trnava, Trnavské Rádio, Trnavsko