fbpx

Stačili necelé tri týždne a Taliban obsadil územie celého Afganistanu. Dvadsať rokov po jeho „porážke“ a potom, čo globálne médiá písali o posledných dňoch Talibanu, sa znovu chopil moci. Vrátili sme sa v čase. Nepriatelia demokracie oslavujú triumfálne víťazstvo. Čína zvažuje rozsiahle investície. Rusko stiahlo Taliban zo zoznamu teroristických organizácií.

Čo čaká Afganistan po návrate Talibanu k moci? Aké je miesto Talibanu v afganskej spoločnosti? Prečo neuspeli snahy Západu (USA a NATO a predtým Sovietskeho zväzu a Veľkej Británie) podmaniť si Afganistan a vybudovať ho na svoj obraz? Tieto a ďalšie otázky sa pokúsime zodpovedať.

Hostia:
Ladislav Ballek – mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Iráne, Afganistane a Pakistane
Ladislav Garassy – politický geograf a expert na etnické konflikty

Online diskusiu moderuje politológ Jozef Lenč.

Jozef Lenč
Vyučený strojár zo strednej školy a politológ z Trnavskej univerzity. V súčasnosti pôsobí na Katedre filozofie a aplikovanej filozofie Filozofickej fakulty UCM v Trnave. Okrem výučby a vedy organizuje prednášky cyklu Sci-fi filozofia a spoločenské diskusie na pestré témy. Ako občasný moderátor a zaslúžilý politický diskutér spolupracuje s občianskym združením Publikum.sk a Malým Berlínom od roku 2015.

Diskusiu vysielame naživo na Facebooku Malého Berlína.