fbpx

Ukrajina: Obkľúčený sused

24. februára 2022
— Online

Pozývame na online diskusiu. Hosťami Joža Lenča budú Ivan Mikloš a Alexander Duleba.

Vojna na východe Ukrajiny trvá už osem rokov, i keď sa v súčasnosti nachádza prevažne v zamrznutom stave. Jej najviditeľnejším prejavom bola anexia Krymu, ktorý je už niekoľko rokov súčasťou Ruska a mnohí (aj slovenskí) politici to označujú za nezvratnú udalosť.
V ostatných týždňoch sme však svedkami opätovnej eskalácie napätia na rusko-ukrajinských hraniciach. Aktivizuje sa podpora ukrajinskej vlády zo strany Spojených štátov amerických i viacerých európskych krajín. Súčasná kríza vzťahov Ruska a Ukrajiny, ktorá sa týka aj NATO a Európskej únie, však trvá viac ako rok.

Kam to až môže viesť? Je reálna možnosť, že by sa kríza zmenila na regulárnu vojnu? Akú úlohu v tom zohráva ruská propaganda? Akú úlohu by malo zohrať Slovensko a Európska únia?

HOSTIA:
Alexander Duleba, výskumné centrum Spoločnosti pre zahraničnú politiku
Ivan Mikloš, prezident think tanku MESA10

Alexander Duleba (1966)
Politológ, univerzitný pedagóg a analytik pôsobiaci na Inštitúte politológie Prešovskej univerzity v Prešove. Orientuje sa na výskum zahraničnej politiky Slovenska a vnútornej i zahraničnej politiky štátov východnej Európy s dôrazom na ich vzťahy s Európskou úniou. Je vedúcim výskumným pracovníkom Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

Ivan Mikloš (1960)
Bývalý podpredseda vlády a minister financií SR. Pod jeho vedením sa uskutočnili mnohé reformné zmeny predovšetkým v daňovej oblasti. Počas rokov 2015 – 2016 zastával pozíciu hlavného poradcu ukrajinskej ministerky financií a bol zároveň poradcom ukrajinského ministra hospodárstva. Od apríla 2016 do augusta 2019 pôsobil vo funkcii hlavného ekonomického poradcu ukrajinského premiéra. Po zmene vlády bol od novembra 2019 do marca 2020 vo funkcii ekonomického poradcu novozvoleného ukrajinského premiéra. V rokoch 2016 – 2020 viedol strategickú skupinu na podporu reforiem na Ukrajine (SAGSUR). Je tiež spoluzakladateľom ukrajinského ekonomického think tanku Centre for Economic Strategy.

Podujatie vysielame online na Facebooku Malého Berlína.

fotocredit: Lankyrider, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons