fbpx

Український клуб: Pозмова про художника Шевченка

2. októbra 2022
— Hlavná sála
Vstupné:
— zdarma

UA:
Найчастіше ми чуємо про Тараса Шевченка, як про поета, письменника та діяча українського національного руху. Як багато ми знаємо про його художню творчість? На нашому Українському клубі ми поговоримо про іншого Шевченка. Можливо, для когось менш відомого. Повністю відкинемо нав’язану радянську карикатуру постаті Шевченка.

На лекції ми роздивимося малюнки, які художник створював під час подорожей Україною і де зафіксував багато унікальних пам’яток старовини, мистецтва, краєвиди українських міст, людей та їх вбрання. Шевченко уважний і майстерний спостерігач, для якого малювання було медитацією.

Детально поговоримо про подорожі Шевченка в Україну, про те як він використовував зібрані матеріали для серій офортів, про візуальний досвід, який ми можемо отримати з цих малюнків, щоб поглибити своє бачення української природи та історії.
Вхід вільний.

Мова події: українська, словацька

SK:
Taras Ševčenko ― ukrajinský spisovateľ, básnik, dramatik a predstaviteľ národného obrodenia. Ruská ríša a následne Sovietsky zväz vytvorili veľa mýtov okolo jeho osoby. Snažili sa prekryť akcenty z jeho tvorby, ktorými ospevoval a zobrazoval Ukrajinu a jej obyvateľstvo. Preto ako maliar je menej známy dokonca aj na Ukrajine.

Lektorka a umelkyňa Oksana Sadovenko porozpráva o tom, akým maliarom naozaj bol. Na prednáške sa pozrieme na kresby, ktoré umelec vytvoril počas svojich ciest po Ukrajine a kde zaznamenal množstvo unikátnych pamiatok minulosti, umenia a krajiny ukrajinských miest. Ševčenko je všímavý a zručný pozorovateľ, pre ktorého bolo maľovanie meditáciou.

Povieme si podrobne o Ševčenkových cestách na Ukrajinu a o vizuálnom zážitku, ktorý môžeme z týchto kresieb získať na prehĺbenie nášho videnia ukrajinskej histórie a prírody.

Vstup voľný.

Jazyk podujatia: ukrajinský, v slovenskom jazyku bude preložená prezentácia s ukážkami diel

International Visegrand Fund: logo_transparent

The event is a part of the project Integration of young Ukrainian refugees into the local community in Trnava. The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustain able regional cooperation in Central Europe.