fbpx

Vodácke kino: Expedícia Ekvádor + The Way to the Worlds

30. septembra 2018
— Hlavná sála
Vstupné:
— 3 €

Pohľad na divoké končiny Ekvádoru spod prilby kajakára a cesta ugandských kajakárov na majstrovstvá sveta vo dvoch filmoch profesionálneho športovca a dokumentaristu Petra Csonku. Po premietaní vás pozývame na diskusiu s autorom.

Expedícia Ekvádor

Peter Csonka / SR / 2017 / 30 min

Partia kajakárov zo Slovenska a Čiech splavila divoké rieky Ekvádoru. Štvorčlenná skupinka bola zložená zo skúsených kajakárov, ktorí majú za sebou rôzne expedície v Afrike či Južnej Amerike (P. Csonka, Nina Csonková, Lukáš Červinka, Peter Scherfel). Ekvádor je medzi kajakármi krajinou známou ako vodácky raj. V období sucha od novembra do marca sa sem presúvajú kajakári z rôznych kútov sveta, aby ušli pred chladným počasím a predĺžili si kajakovú sezónu. Medzi najznámejšie vodácke oblasti patrí Bazea a Tena, ktoré sa nachádzajú v blízkosti hlavného mesta Quito. Medzi ďalšie patrí Baňos, Santa Domingo, Macas. Ekvádor však na celej svojej ploche 283 561 km2 disponuje krásnymi perejami, vodopádmi a rôznymi kaňonmi. Niektoré z nich ostali stále nepokorené a nesplavené. Nádherná príroda poskytuje vynikajúce podmienky pre objavovanie nových skrytých miest svojím návštevníkom, či už z vody, alebo z brehu.

The Way to the Worlds

Peter Csonka / SR / 2018 / 30 min

Film predstavuje freestylové kajakovanie a rozpráva príbeh ugandských kajakárov. Opisuje ich strastiplnú cestu na majstrovstvá sveta. Vypovedá o tom, čim všetkým si ugandskí reprezentanti museli prejsť, aby sa naučili kajakovať, mohli trénovať, dostať sa k výstroji a nakoniec vycestovať do Kanady. Aj keď na začiatku to vyzeralo, že proces vybavovania víz sa im nepodarí úspešne dotiahnuť do konca, nakoniec vďaka mnohým dobrým ľuďom sa im to podarilo a mali jedinečnú príležitosť hrdo reprezentovať Ugandu na majstrovstvách sveta v Kanade.

Peter Csonka (1985, Bratislava) – profesionálny kajakár a manžel Niny je dvojnásobný majster Európy, trojnásobný vicemajster sveta a víťaz svetového pohára vo freestyle kajaku v kategórií kajak. Peter je nielen profesionálny športovec, ale aj filmár a z každej svojej expedície vytvorí dokument, kde sa snaží ukázať pohľad na danú krajinu práve z kajaku a z miest, kde sa človek inak ako po vode nedostane.

Realizácia podujatia bola podporená dotáciou Trnavského samosprávneho kraja.

Mediálni partneri: CinemaView, trnava-live.sk, Trnavský Hlas, Mesto Trnava, MY Trnava, Trnavské Rádio, Trnavsko