fbpx

Winter Jazzfest Trnava 2018

9. marca 2018
— Hlavná sála

Bemykey Music a Trnavská hudobná spoločnosť – o.z. prinášajú III. ročník zimného jednodňového jazzového festivalu v najstaršom slobodnom kráľovskom meste. Winter JazzFest Trnava 2018.

Aj v tomto roku majú milovníci kvalitnej hudby znovu možnosť rozlúčiť sa so zimou štýlovo – vo festivalovom duchu. Počas jedného večera, no vo výbornej atmosfére ich zahrejú hudobné výkony umelcov zo stredoeurópskeho regiónu. Navyše, premiérovo, v príjemnom prostredí novootvoreného kultúrneho centra Malý Berlín v Trnave.

Program:

    • IMPACO TRIO (SK)
    • BUGALA/ŠTVERÁČEK 4TET ft. VALIHORA, BARTUŠ (SK/CZ)
    • DJABE (HU)

Tohtoročným headlinerom je skupina Djabe. V africkom jazyku Ashanti je to výraz označujúci slobodu a tá je hlavnou inšpiráciou pre jej členov: basgitarový virtuóz a skladateľ Tamás Barabás, zakladateľ kapely, uznávaný gitarista Attila Égerházi, bubeník nominovaný na cenu Grammy Péter Kaszás (tiež člen Al DiMeola World Sinfonia), viacnásobne ocenený trúbkár Áron Koós-Hutás a hráč na klávesy János Nagy, držiteľ hudobných ocenení ako Artisjus, eMeRTon a Erkel.

Djabe – to je jedinečná hudba, v ktorej sa miešajú hudobné idey jazzu s rôznymi prvkami maďarskej hudby a world music a sú právom považovaní za najlepšiu maďarskú jazz/fusion formáciu. Djabe vo svojej vyše 20-ročnej histórii vydalo takmer 30 sólových albumov a spolupracovalo s nimi množstvo hviezdnych umelcov ako napr. Steve Hackett, Ben Castle, John Nugent a i. Na aktuálnom ročníku Winter JazzFestu to bude ich trnavská premiéra.

Saxofonista Ondřej Štveráček patrí už viac ako dekádu k najvýraznejším postavám nastupujúcej jazzovej generácie na českej, no už aj európskej jazzovej scéne. „Czech Young Lion“ – tak ho označujú medzinárodné kritiky, ktoré vysoko hodnotia jeho sólové albumy Calm a Sketches s americkým bubeníkom Genom Jacksonom. Spolu s trnavským rodákom gitaristom Michalom Bugalom, držiteľom ceny Esprit, ktorý má za sebou početné spolupráce s významnými domácimi a zahraničnými umelcami vytvoria kompaktný kvartet s prvotriednou rytmikou: svetovo uznávaný bubeník Martin Valihora a medzinárodne ostrieľaný kontrabasista Štefan „Pišta“ Bartuš. Je sa na čo tešiť.

O pohodu na úvod sa postará Impaco Trio. Tvorí ho mladá generácia domácich muzikantov: T. Köppl (klávesy), J. Adam (basgitara), O. Bašovský (bicie). Východiskom projektu bolo nadviazanie na tvorivý odkaz ich vzorov a vplyv formácií ako Tingvall Trio, Gogo Penguin, Helge Lien Trio či Możdżer Danielsson Fresco Trio. Podľa slov lídra Impaco štýl by sa dal charakterizovať ako kultivovaný pop s prvkami jazzu, r ́n ́b, klasiky, filmovej hudby a groovovým základom otvorený experimentom a novým postupom.

Predpredaj vstupeniek na stránke Ticketportal.sk a na predajných miestach Ticketportalu.

Winter JazzFest Trnava je realizovaný s finančnou podporou Mesta Trnava.