fbpx

Ypsalon 2021 | Noc filozofie

25. novembra 2021
— Online

Počas festivalu spisovateľov Ypsalon sa už po druhýkrát uskutoční Noc filozofie.

Môžete sa tešiť na diskusiu o filozofii a jej prepojení so spiritualitou (Reginald A. Slavkovský, Jana Trajtelová Kutášová a Michal Kutáš). Okrem toho sa budeme venovať téme hudby v stredoveku spolu s Antonom Vydrom a Andrejom Šubom. Počas večera vám zároveň predstavíme výber zaujímavých filozofických kníh a časopisov.

PROGRAM:

→ 18:00 | Filozofia a spiritualita
Diskusia: Reginald A. Slavkovský, Jana Trajtelová Kutášová a Michal Kutáš
Čo je to spiritualita? Načo nám je dobrá? Čím sa líši od náboženstva? Čím sa líši od ideológie? Je možné uchopiť fenomén spirituality vedecky a filozoficky?
Traja filozofi sa budú zamýšľať nad týmito a ďalšími otázkami, ktoré otvárajú zaujímavé možnosti pre výskum ontológie vedomia a jej antropologické dôsledky.

→ 19:30 | Hudba v stredoveku
Diskusia: Andrej Šuba a Anton Vydra
Stredovek je tisícročné obdobie. Ako sa vyvíjala stredoveká hudba? Aké prvky tvorili cirkevnú a aké svetskú hudbu tohto obdobia? Kto odmietal hudobné nástroje a prečo? A ktoré nástroje boli pre stredovek typické? O tom všetkom bude diskutovať filozof s hudobným teoretikom a muzikológom.

Organizátori: Časopis Ostium, Katedra filozofie Trnavskej univerzity a Katedra filozofie a aplikovanej filozofie Univerzity sv. Cyrila a Metoda