fbpx

Zaprášené továrne: umenie priemyselného dedičstva

19. septembra 2018
— Hlavná sála

Prednáška je súčasťou výstavy grafík pamiatok Čiernych dier – Pamiatky vypredané. Čierne diery pri práci narážajú na množstvo presahov priemyslu do umenia a naopak. Či už na samotných cestách, alebo v knihách pri hľadaní informácií a samozrejme – pri iniciovaní tvorby grafík pamiatok. Prednáša Miro BEŇÁK.

Umenie a ako súčasť priemyselného dedičstva? Na prvý pohľad ako dva nezlučiteľné svety. Priemysel svojou prísnou účelovosťou a až akousi surovosťou zvykne byť vnímaný skôr ako protipól voči umeniu a kultúre. Obdivovať „krásu“ architektúry priemyselných skvostov už akosi vieme. Umelecká tvorba je v pojme priemyselného dedičstva prítomná v širokom spektre rôznych foriem výtvarného umenia – od nehnuteľných prvkov ako súčasti architektúry a urbanizmu – sôch, reliéfov a fresiek na stenách budov, až po drobné – hnuteľné – formy, ako rôzne obrazy, grafiky a ilustrácie zobrazujúce motívy priemyslu.

Prednáška bude výletom do sveta umenia v zabudnutých priemyselných objektoch na Slovensku ale aj do sveta starých ilustrácií a vizuálu kníh, ktoré sú súčasťou industriálneho dedičstva.

Mediálni partneri: trnava-live.skTrnavské RádioTrnavský HlasMesto Trnava, Trnava.