fbpx

Žena v čiernom / divadelný triler

13. mája 2017
— Synagóga

Divadelnú adaptáciu hororovej novely Susan Hillovej napísal Stephen Mallatratt len pre dvoch hercov a takto sa už tridsať rokov s úspechom hráva na britskom West End-e. Na Slovensku sa ňou vo svojom repertoári pýši len novoveské divadlo Kontra, ktoré ju prvýkrát predvedie v Trnave.

Hra rozpráva mrazivý príbeh londýnskeho advokáta Arthura Kippsa, ktorý prichádza do odľahlého domu na Uhorných močariskách, aby usporiadal pozostalosť po nebohej pani Drablowej. Deň za dňom odhaľuje tajomstvá ponurého sídla a jeho minulosti. Príďte na vlastnej koži zacítiť zlovestný chlad a ponurú atmosféru upršaného viktoriánskeho vidieka.

predaj vstupeniek /
* na portáli www.ticketportal.sk

preklad / Juraj Šebesta
réžia, scéna a kostýmy / Klaudyna Rozhin
hrajú / Peter Čižmár a Tomáš Diro

Strašidelný román vydala Susan Hill v roku 1983. Stephen Mallatratt, herec aj dramatik začal takmer ihneď po prečítaní premýšľať, ako by mohol príbeh pripraviť pre javisko s použitím čo najskromnejšej scénografie a najjednoduchších rekvizít.

Mallatratt priznáva, že nápad vsadiť dej hry do divadla vznikol pod tlakom okolností a malého rozpočtu, no jeho vízia bola jasná a spoliehala sa na to, že najhrozivejší a najdesivejší zážitok obecenstvu prinesie jeho vlastná predstavivosť. Hra bola napísaná ako vianočná show pre štúdio v Divadle Stephena Josepha, kde mala premiéru v roku 1987 a o jej úspechu svedčí najmä to, že sa s úspechom hráva dodnes.

Divadlo Kontra / Novoveské divadlo, ktoré je držiteľom viacerých ocenení, medzi nimi „Prekvapenie Novej Drámy“, Dosky 2007 – Objav sezóny 2006/2007 a ceny LITA za herecké výkony.

Zo svojou prvou hrou a zároveň prvou slovenskou inscenáciou írskeho hitu Howie a Rookie dramatika Marka O’Rowa vystupovali v Bristole, Prahe, Varšave, Krakove, Lubline a pozvanie dostali aj na festivale Edinburgh Fringe 2007. Za inscenáciu Kamene vo vreckách získala v roku 2010 ceny za najlepšie herecké výkony na festivale v Kopřivnici (ČR).