fbpx
Divadlo Panoptikum v Malom Berlíne © 2021 Petra K. Adamková

Divnožienky, Divadlo Panoptikum

Slovensko
Tereza Trusinova / Petra Nižňanská / Martina Havierová
dátum rezidencie: leto 2021
divadlopanoptikum.sk

Panoptikum je občianske združenie založené v roku 2020 tromi študentkami dramaturgie na VŠMU v Bratislave. Ide o československé divadelné zoskupenie, ktoré si pokladá za cieľ tvoriť systematicky v rámci sezón, ktoré sú dramaturgicky určené, ale zároveň tvoriť voľne v rámci žánrov a štýlov, skúmať javiskové prostriedky a svojho diváka.

Vznik Panoptika bol dlhodobý proces, ktorý začal jednoduchou myšlienkou Terezy Trusinovej – chcela vytvoriť priestor pre mladých tvorcov. Ich snom je mať vlastný fyzický priestor, divadlo, ktoré bude pravidelne hrať a fungovať, divadlo, ktoré má jasne určený dramaturgický smer, a ktoré bude odrazovým mostíkom pre začínajúcich umelcov.


Cieľ rezidencie: 

Počas rezidencie pracovali na ďalších predstaveniach a dlhodobejších plánoch. „Využívali sme predovšetkým veľkú sálu Malého Berlína, v ktorej je svetelná technika a vyvýšené pódium. Rozhodli sme sa hrať na pódiu, využívať aj priestor pod ním. Páčil sa nám ten kontrast v podstate klasického pódia a nového priestoru. Tiež sme trávili veľa času na terase, kde sme tvorili text alebo brainstormovali,“ opísala Tereza viac detailov z rezidencie.


Prečítajte si

Divadlo Panoptikum sa na pár dní usídlilo v Malom Berlíne