fbpx
Martina Havierová a Andrej Purkart © Petra K. Adamkova

Martina Havierová a Andrej Purkart

Slovensko
divadlo
dátum rezidencie: leto 2022

Martina Havierová je autorkou rozhlasových a dramatických textov, členka dramaturgickej rady Divadla Panoptikum. Venuje sa réžii (Kráľ-Vávra – Štúdio Kaplnka; História lásky – Divadlo Panoptikum), dramaturgii (Gauneri – Štúdio Burkovňa), písaniu dramatických textov (Posledné sedenie – Rádio Devín; Laura a jej (náš) svet – Rádio Devín, Štúdio 12; História lásky – Divadlo Panoptikum, Sami – Štúdio 12) ale i textov prozaických a poetických. Zameriava sa na literárny i divadelný experiment, politické divadlo, environmentálne divadlo či pohybové divadlo s dôrazom na hudbu, fyzickú stránku performera, či na výtvarnú stránku inscenácie.

Andrej Purkart je študentom tretieho ročníka bakalárskeho stupňa na VŠMU na odbore Divadelná réžia. Venuje sa réžii, ale aj výtvarným konceptom (História lásky – Divadlo Panoptikum) a výtvarnej tvorbe. Zaujímajú ho filozofické paradoxy, politické divadlo, práca s výtvarnom, práca s jazykom, či možnosti imerzívneho divadla. Doteraz režíroval v projektoch Veľký Tatko a Plánka, no venoval sa i esejistike.


Cieľ rezidencie: 

Divadelníci sa rozhodli uchopiť širokú a veľmi zaujímavú tému manipulácie vnímanej skutočnosti. Rozdielna interpretácia faktov z minulosti znie na prvé počutie ako čosi komplikované, pri hlbšom pohľade ide o fascinujúci fenomén. Obsiahlu tému chytili obaja nečakane. „Jediné, s čím sme prišli do Malého Berlína, boli ,vypísané‘ spomienky, ktoré by mohli demonštrovať manipuláciu vnímanej skutočnosti. Vďaka tomu sme mali sériu spomienok, ktorú sme dávali do priestoru. Z ich kombinácie nám vznikla svojbytná, tretia osoba, ktorej príbeh sme začali rozvíjať.“


Prečítajte si

Na rezidenčnom pobyte sa u nás zastavili Martina a Andrej