fbpx
Tomáš Danielis (rezidencia) ©Petra K. Adamková

Tomáš Danielis

Slovensko
tanečník, choreograf, performer
dátum rezidencie: február 2022
tomasdanielis.com

Tomáš Daniel pôsobí medzi Bruselom, Grazom a Bratislavou. Jeho kreatívny fokus sa nachádza na priesečníku vizuálneho a digitálneho umenia s pohybom a tancom. Ako skúsený tanečník sa zaoberá pochopením a konceptualizáciou performance prostredníctvom priestoru. To ho doviedlo k skúmaniu svetla a k tvorivému úniku do fotografie. Pre každý zo svojich projektov vytvára špecifický súbor nástrojov a pohybového jazyka. Svoje diela uviedol vo viac než 25 krajinách. Interpretačne a tvorivo spolupracoval na projektoch Ardent Body Communication Freya Fausta, Cie. Felixa Ruckerta, Cie. Williho Dornera, Freyer Ensemble, Granhøj Dans a mnohých ďalších.

Je držiteľom niekoľkých cien za interpretáciu a choreografiu, napríklad ceny na súťaži Contest – TanzRat Wien v roku 2007, špeciálnej ceny za choreografiu a interpretáciu na festivale Theatre Arts Festival v poľskom Rybniku v roku 2007 a v roku 2009 ceny za choreografiu na tom istom festivale. Za interpretáciu Danielis získal víťazné ocenenie Reumer Prize za inscenáciu Men and Mahler z repertoáru dánskeho tanečného súboru Granhøj Dans.


Cieľ rezidencie: 

Hľadal ako komponovať predstavenie a technickú kompozíciu tanca a dramaturgie. Trénoval v izolácii, každý deň sa venoval nastavenému plánu. Minimálne dva a pol hodinový fyzický tréning je pre tanečníka, ktorý je aktuálne vo svojej 26. profesionálnej sezóne, nutnou rutinou. Okrem tréningu je však dôležitý aj každodenný tvorivý proces: „Trávim tým tri hodiny denne. Tu mi už dramaturg nepomôže, toto je už vyslovene na mne.“


Prečítajte si

Tanečník Tomáš Danielis: Spokojný budem, keď predstavenie vyrozprávam ľuďom