Michal a Guro u nás nahrávali album – prečítajte si o slovensko-nórskej rezidencii
Toto leto sa z hlavnej sály Malého Berlína ozývala aj hudba a výkriky ako z hororu. Nebojte sa, nešlo o žiadnu drámu, to sa len naši rezidenti rozhodli, že práve u nás budú nahrávať nové piesne na album. O miestami poriadne temnej muzike sme sa rozprávali so (starým známym) hudobníkom Michalom Jahodom a jeho hostkou na rezidencii, nórskou speváčkou Guro Kverndokk.
Meno Michala Jahodu ste už možno v súvislosti s Malým Berlínom zachytili. Pred rokom a pol u nás strávil pár mesiacov na rezidencii, na ktorej nahrával skladby pre svoj vtedajší album. Po dlhšej pauze sa vrátil, s jeho projektom Black Hole Constellation (ktorého časť nahral u nás) už vydal album a do známeho prostredia priviedol aj posilu. „S nórskou speváčkou Guro Kverndokk spolupracujem na novom EP a som rád, že môže vznikať práve v tomto priestore,“ hovorí Michal Jahoda.
Kto je vlastne jeho kolegyňa z rezidencie? „Guro mi v minulosti ako hosť v štúdiu v Bergene nahrávala experimentálne vokály do skladby The Outsiders Saga II. Vzhľadom k veľmi dobrej spolupráci, obojstrannej otvorenosti ísť na hranicu hudobných schopností a chuti experimentovať aj v najneprebádanejších hudobných vodách, sme sa zhodli na tom, že bude zaujímavé urobiť spoločné EP.“
Pre Guro to bola prvá skúsenosť nielen s Malým Berlínom, ale aj so Slovenskom. „Moje skúsenosti s miestom a ľuďmi sú veľmi pozitívne. Nikdy predtým som tu nebola a ak mám byť úprimná, vedela som o tomto mieste veľmi málo. Preto som nevedela, čo mám očakávať,“ priznáva nórska speváčka.
Dvojica si zriadila štúdio v hlavnej sále. „Priestor je veľký s množstvom okien, takže je možné v prípade potreby získať vzduch a denné svetlo z zvonku. V prípade potreby vytvorenia vlastnej scény a atmosféry je možné závesmi a ďalšími akustickými prvkami dosiahnuť úplné zamedzenie svetla a hluku“ vysvetľuje Guro. V Malom Berlíne v priebehu piatich dní nahrávali vokály, zbory, rôzne hlasové experimenty a popritom aj aranžovali časti nových piesní. V posledný deň nám urobili maličký koncert aj s krátkou ukážkou procesu tvorby.
„Čas sme väčšinou využili na hľadanie nášho zvuku, prepájanie prvkov a budovanie kostry albumu. Teraz na ňom budeme pracovať oddelene v domovských krajinách a dúfame, že sa znova stretneme koncom jesene,“ naznačuje aj ďalšie plány Guro. Speváčka, ktorá v Malom Berlíne nahrávala aj výkriky, ktoré by mali byť použité na albume, sa na mieste tešila aj z toho, že v cudzej krajine nezažívala samotu. „Malý Berlín považujem za veľmi otvorený a inšpiratívny priestor na prácu. Môže to byť skúsenosť plná samoty, ak idete pracovať do inej krajiny sama, ale vďaka úzkemu kontaktu s ľuďmi pracujúcimi v Malom Berlíne som samotu vôbec necítila. Prvý deň ma previedli mestom a všetci sme išli na pohár vína. Vždy som sa mala koho opýtať na všetko, čo som potrebovala,“ hovorí Guro.
Tvorba albumu je dlhý proces. Kedy by sme mohli počuť výsledky práce dvojice Michal a Guro? „Ak by som bol optimista, tzn. získali by sme potrebné zdroje a možnosti venovať sa tomu na 100%, verím, že by ho bolo možné počuť už o pár mesiacov. Aj napriek tomu, že máme víziu a skúsenosti, si takáto tvorba bude vyžadovať viac času, keďže chceme prísť s niečím, čo sme ešte nepočuli,“ objasňuje Michal Jahoda.
Michal, ktorý spolu s Odd Shepherd´s Collective prišli s nápadom na rezidenciu v Malom Berlíne, už v našom kultúrnom centre v minulosti bol. Strávil tu tri a pol mesiaca prácou na svojich skladbách a na otázku, či ho u nás ešte niekedy uvidíme, odpovedal pozitívne. „Toto miesto a aj ľudia, ktorí ho vytvárajú, mi prirástli k srdcu. Takže verím, že opäť vznikne príležitosť sa sem vrátiť.“ V podobnom duchu sa na záver rezidencie vyjadrila aj jeho hudobná kolegyňa Guro: „Myslím, že najviac ma prekvapilo, ako dobre bolo všetko zorganizované. Ľahko dostupné zdroje a pocit komunity. Sama som robila veľa koordinačnej práce a viem, aké ťažké to môže byť. Som veľmi ohromená!“
Foto: Petra K. Adamková