fbpx

Ekologické opatrenia

V Malom Berlíne berieme klimatickú zmenu vážne a robíme všetko preto, aby naša vlastná prevádzka a jednotlivé podujatia predstavovali pre životné prostredie, čo najmenšiu záťaž. Na tejto stránke nájdete uvedené a popísané hlavné opatrenia s najväčším pozitívnym dopadom, ale na dennej báze ide aj o množstvo ďalších drobných krokov. Navyše, prevádzkujeme Knižnicu vecí, podporujeme viaceré environmentálne organizácie a pripravujeme osvetové podujatia.

ekológia: digitálne svetlá

Používame digitálne svetlá

LED svietidlá majú viacero výhod. Spotrebúvajú menej energie, nepotrebujú farebné filtre, ktoré sa časom opotrebúvajú a ani nepoužívajú žiarovky, ktoré by bolo nutné po ich vybití meniť. Navyše, produkujú omnoho menej tepla, a tak zmierňujú potrebu klimatizovať priestor.

ekológia: recyklovaný papier

Tlačíme na recyklovaný papier

Vždy, keď je to možné, používame recyklovaný papier. Okrem toho, že ho používame v kancelárii, na recyklovaný papier tlačíme aj náš mesačný program do ruky. Čo nemusíme, ani netlačíme.

ekológia: separujeme odpad

Separujeme odpad

Chceme, aby naša práca a podujatia čo najmenej zaťažovali životné prostredie. V sálach a vo foyeri nájdete viacero odpadkových košov, tradične farebne označených, do ktorých náš odpad triedime. Budeme radi, ak sa k nám pridáte!

ekológia: dotrieďujeme odpad

Dotrieďujeme odpad

Kontrolujeme aj vytriedený odpad a neštítime sa ani vytriediť kôš so zmiešaným odpadom.

ekológia: máme vlastný kompostér

Máme vlastný kompostér

V práci často obedujeme či večeriame a zároveň pestujeme veľa kvetín, aby nám bolo v centre príjemne. Rozhodli sme sa teda využiť kolobeh prírody a založili sme si vlastný kompostér, vďaka čomu máme vždy po ruke hnojivo a svojou troškou šetríme priestor mestských skládok.

ekológia: nepoužívame jednorázové obaly

Nepoužívame jednorazové obaly

Naši pracovníci maximálne limitujú používanie jednorazových obalov a to isté očakávame aj od partnerov, s ktorými na podujatiach spolupracujeme. Na catering sme plne vybavení keramickými a sklenými riadmi a ak hosťujúce bary nalievajú nápoje do jednorazových pohárov, tak ide o ich kompostovateľný variant.

ekológia: rekuperácia tepla

Teplo sa v rámci ventilácie rekuperuje

Okrem toho, že je rekuperácia výborná pre alergikov a zabezpečuje čistejší vzduch bez nečistôt a baktérií, významne znižuje energetické straty, a teda aj náklady na vykurovanie.

ekológia: izolačné trojsklo

Strecha centra je tepelná izolovaná a osadené sú okná s izolačným trojskom

Budova, v ktorej sídlime, prešla kompletnou rekonštrukciou, pri ktorej sa dbalo na jej dlhodobú udržateľnosť. Tepelná izolácia strechy a izolačné trojsklo v oknách teda nemohli chýbať.