fbpx

Oscar Brophy prinesie do Trnavy írsky humor: Čo môžeme čakať?

21. november, deň, počas ktorého nájde írsky humor dočasný domov v Malom Berlíne. S jedným z vystupujúcich, Oscarom Brophym, sme sa rozprávali o špecifikách stand-upu z jeho domoviny aj o tom, prečo si vybral práve Trnavu pre svoju šou.

Prečo ste si vybrali Trnavu ako miesto ďalšieho podujatia?

Pretože je to blízko Bratislavy a chceli by sme našu stand up comedy priniesť ďalej na Slovensko. Berieme to ako odrazový mostík. Myslím, že by bolo super, keby som cestujúcim komikom mohol povedať, že ak prídu na Slovensko, môžu prísť do Bratislavy, do Trnavy a do ďalších miest, môžeme si spraviť malé turné. Museli by sme to finančne zabezpečiť. Komici často zavítajú do Rakúska – Viedne, Salzburgu, Innsbrucku, Prahy a Bratislava je potom len zastávkou. Ak dokážeme urobiť zo Slovenska životaschopné miesto pre írsky stand up, myslím, že to bude skvelé.

Boli ste tu, v Malom Berlíne, už vlani v máji. Ako sa vám tu vtedy páčilo?

Bolo to dobré, len bolo zvláštne, že všetci mali rúška a museli sme mať zníženú kapacitu, takže by som bol rád, keby sa tentoraz predstavenie zaplnilo. Máte peknú sálu, dobre sa s vami spolupracuje a túžite po tom, aby sme boli späť a aby som sa vrátil aj ja, aby sme robili nové predstavenia. To je vždy veľmi pekné.

Som naozaj zvedavý na írsku komédiu. Čo robí írsku komédiu „írskou“?

Prvé slovo, ktoré mi napadne, je „absurdita“. Britský humor je viac o irónii, ale myslím si, že v Írsku je to viac o vtipoch z hlúpych vecí. Vo všeobecnosti máme tendenciu rozprávať na javisku hlúposti a viac si robíme srandu z podivnosti života. 

Povedzte mi viac o Terrym. Čítal som o ňom, že je budúcou veľkou hviezdou a stáva sa čoraz populárnejším.

Terry je už teraz headlinerom v podstate každej šou, na ktorej sa objaví. Hviezdi v Dubline, Berlíne, Prahe a Viedni a je veľmi talentovaným komikom. S Terrym som sa stretol pred troma rokmi na pódiu, bolo to tesne pred Novým rokom v roku 2019 a robili sme šouv Limericku. Prvýkrát som sa s ním stretol online na Facebooku a tiež, keď som hrával v Bratislave, snažil som sa sem dostať írskych komikov a on bol jedným z nich. Dostal som ho sem v rovnakom čase ako chlapíka menom Joe Rooney, ktorý je slávny írsky komik. Bol v írskej šou „Otec Ted“. Terrymu sa Bratislava nakoniec zapáčila natoľko, že tu rok býval a stretol tu svoju snúbenicu Jenny. Je to jeden z mojich najlepších priateľov.

Nepoznali ste ho teda z čias, keď ste žili v Írsku?

Nie, ale máme spolu multinárodné priateľstvo. Stretávam sa s ním pri návšteve Prahy a stretávame sa v Írsku, ako naposledy, keď som tam bol cez leto. Terry je tour manažér pre „Three Bucks Left“. Sú to komici z televíznej show vysielanej v Írsku začiatkom tohto storočia s názvom „Hardy Bucks“. Sú podobní Trailer Park Boys a v Írsku sú celkom známi. Terry manažuje ich turné po Írsku a Spojenom kráľovstve a budúci mesiac začiatkom decembra ich dokonca prinesie do Viedne a Nemecka. Má len 26 rokov a už toho Terry dosiahol veľa. Je veľmi pracovitý a veľa cestuje.

Takže prinesie špecifický írsky stand up a bude tam veľa nezmyslov, „kafkovských vecí“ a podobne?

Nepovedal by som kafkovské veci, ide skôr o vzťahy, sex, írsky republikanizmus a pobyt v zahraničí. Je to tiež o tom, že som Ír v zahraničí, k čomu mám tiež vzťah, a možno aj o tom, že ide do vecí s „írskym prístupom“.

Takže, aby bolo jasné, táto šou je pre cudzincov alebo môže prísť ktokoľvek a pochopí to úplne každý?

Prísť môže ktokoľvek. Ak by sme boli v Írsku, hovorili by sme iné veci a dávali iné referencie, ale 99 percent mojich vystúpení bolo v rôznych krajinách a s rôznorodým publikom každého druhu. Takže nemusíte byť z nejakého konkrétneho mieste, aby ste pochopili náš humor, stačí rozumieť angličtine.

Nejaké posledné slová, posledné pozvanie?

Bude to skvelá zábava! Ani jeden z nás na druhý deň nevstáva skoro do práce, takže si viem predstaviť, že sa po predstavení dobre opijeme. Ak sa chcete zabaviť, a vidieť skutočných Írov naživo (možno ste o nás doteraz počuli len v správach), sme milí ľudia, takže môžete prísť a dať si s nami „craic“, ako sa hovorí v Írsku!

Prezradíte ľuďom, ako ste vy, bežní Íri, prišli na Slovensko a zostali tam 6 rokov?

Určite sa do toho pustím, teraz nešte nič neprezradím, ale dostanem sa k svojmu príbehu a k tomu, ako som sa sem dostal. Naozaj to nedáva zmysel. Nemal by som tu byť, ale poviem vám o tom všetko!