fbpx

Ozveny Týždňa slovenského filmu

28. apríla 2017
— Berliner DKP

Ozveny Týždňa slovenského filmu prinesú trnavským divákom šesť minuloročných domácich titulov pohromade na jednom mieste a umožnia im dohnať resty, ktoré sa filmovým fanúšikom mohli vlani nazbierať. Počas troch dní ponúknu Ozveny šesť dlhometrážnych slovenských snímok, z toho dve hrané a štyri dokumenty. Medzi nimi je i päť titulov, ktoré boli v užšej nominácii na cenu Slnko v sieti za najlepší hraný alebo dokumentárny film. Víťazné filmy – Paru nad riekou a Učiteľku – môžete vidiet už v piatok 28. apríla, zvyšné premietame po celý víkend.

Program:

piatok, 28. apríl
18:00 Para nad riekou
19:30 Učiteľka

sobota, 29. apríl

18:00 Richard Müller: Nespoznaný
19:30 Ja, Olga Hepnarová

nedeľa, 30. apríl
18:00 5 October
19:15 Sloboda pod nákladom

 

Para nad riekou
dokumentárny film, ČR/SR
2015, 83 min, r. Filip Remunda, Robert Kirchhoff

Životy troch zostarnutých muzikantov trubkára Laca Decziho, saxofonistu Ľubomíra Tamaškoviča a kontrabasistu Jána Jankejeho sa prepletajú v príbehu o sláve a jej pominuteľnosti. Sled absurdných a tragikomických situácií otvára priestor prchavosti a márnosti, s ktorými zvádza večný boj poézia ako východisko na ceste k nesmrteľnosti.

 

Učiteľka
dráma, ČR/SR
2016, 102 min, r. Jan Hřebejk

Príbeh Učiteľky sa odohráva v roku 1983. V jednej predmestskej základnej škole sa stretáva riaditeľka s rodičmi detí jednej z tried. Hľadá spolu s nimi spôsob, ako sa zbaviť učiteľky, bezdetnej vdovy po vysokom armádnom dôstojníkovi. Z priebehu rodičovskej schôdzky postupne vyplynie, akým spôsobom si učiteľka podrobuje rodiny svojich žiakov a manipuluje celým okolím. Od autorskej dvojice Jan Hřebejk, Petr Jarchovský (Pelíšky, Musíme si pomáhat).

 

Richard Müller: Nespoznaný
dokumentárný film, ČR/SR
2016, 90 min, r. Miro Remo

Už 25 rokov patrí Richard Müller k najvýraznejším osobnostiam hudobnej brandže na Slovensku. Zažil dramatický vzostup i pád, po ktorom vyhlásil, že s hudbou nadobro končí. Opätovne sa však vrátil na scénu.

 

Ja, Olga Hepnarová
historická dráma, ČR/PL/FR/SR
2016, 105 min, r. Tomáš Weinreb, Petr Kazda

Príbeh mladej ženy, ktorá v roku 1973 nasadla do nákladného auta a v centre Prahy zabila osem ľudí. Svoj čin považovala za akt pomsty spoločnosti, ktorá jej podľa nej celý život ubližovala, a v roku 1975 ju ako poslednú ženu v Československu popravili. Snímka je existenciálnou drámou Olgy Hepnarovej, príbehom osamelého človeka vymedzujúceho sa voči väčšinovej spoločnosti, príbehom, ktorý vyústi do tragédie a niet v ňom víťaza ani porazeného. Film ponúka pohľad na traumatický život aj čin titulnej hrdinky z určitého odstupu tak, aby sa emotívne neprikláňal na stranu Olgy Hepnarovej. Súčasne je aj drámou ľudí z jej okolia a jeho tvorcovia sa snažia nájsť príčiny jej strašného agresívneho aktu. Film na tohtoročnom MFF Berlín otváral sekciu Panoráma, v ktorej sa uvádzajú autorské filmy, určujúce nové smery v kinematografii.

 

5 October
dokumentárny film, ČR/SR
2016, 52 min, r. Martin Kollar

Tichý príbeh o mužovi, ktorý čaká na dôležitú operáciu. Keď sa dozvie, že mu možno ostáva iba pár mesiacov života, vydá sa na cestu bez cieľa, no s „konečným termínom“, ktorým je 5. október. Je to príbeh o hľadaní miesta na svete, o tom, aké je ťažké opäť si nájsť domov. Cesty hlavného hrdinu sú kombináciou útekov a stavov absolútneho pokoja. Sú útekmi pred sebou samým, neznesiteľnými situáciami a počasím, naplnené zháňaním peňazí a každodenným hľadaním miesta na prespanie. Sú kontaktom s ľuďmi, ktorých hrdina stretáva a ktorým rozpráva o svojich cestách. Sú vyjadrením jeho špeciálneho spôsobu prepojenia s prírodou a so zvieratami. A v neposlednom rade je tento film príbehom jedného brata.

 

Sloboda pod nákladom
dokumentárny film, SR
2016, 61 min, r. Pavol Barabáš

Vysoké Tatry sú miestom posledných vysokohorských nosičov v Európe. Dokument zachytáva najstaršiu generáciu, ktorá sa snaží o zachovanie tohto fyzicky i psychicky náročného remesla. So stovkou kíl na chrbte sa brodia v snehu, stúpajú lavinóznymi svahmi, odolávajú búrke i víchrici. Ich remeslo nie je len prácou a zárobkom, ale i cestou k vnútornému pokoju. V dokumentárnom filme Sloboda pod nákladom spoznáme najstaršiu generáciu tatranských nosičov, ktorí zásobujú vysokohorské chaty. Dozvieme sa, prečo si zvolili tento spôsob života a ostali poslednými mohykánmi na európskom kontinente. A možno sa zamyslíme aj nad vlastným nákladom, ktorý všetci nosíme.