fbpx

7 inšpiratívnych podnetov M. M. Šimečku, ktoré nie sú len o športe

Autor knihy Telesná výchova predstavil počas diskusie pre Malý Berlín svoju novú knihu, čo sa nezaobišlo bez trefných myšlienok hodných zapamätania. Vybrali sme tie najzaujímavejšie z nich.

  1. Keď sa odrazu svet od vás odpojí a zabudne na vás, lebo ste niekde na samote, je to veľmi dobrá skúsenosť. Uvedomíme si svoju nepotrebnosť a zbytočnosť a je to skvelá medicína na ľudskú domýšľavosť. 
  2. Počas prípravy knihy som vedome premýšľal nad tým, čo počas behu a športovania robím a verbalizoval som to. Prišiel som tak na mnoho vecí, o ktorých som nevedel. 
  3. Ak sa počas behu nadychujete rytmicky podľa kroku, máte pod kontrolou svoj výkon, ktorý práve dych určuje najviac, viac než niečo intuitívne ako je napríklad bolesť svalov.
  4. Ja som sa rozhodol, že väzenie prežijem, že budem zdravý a silný, aby ma nemohli dostať. Aj preto som športoval, nepil a nefajčil.
  5. Behanie bolo pre mňa súčasťou úteku a v lesoch som sa cítil naozaj slobodný. Tam nemali eštebáci šancu, čo som aj párkrát využil, keď som sa niekam potreboval dostať. 
  6. Šport vám nemilosrdne ukáže, že starnete. Zmierovanie sa napríklad s nižším výkonom, je výborná príprava na starnutie. 
  7. Na to, aby ste boli šťastní, musíte mať radi sami seba. Netreba si to ale pliesť s narcizmom.

Celú diskusiu s Martinom M. Šimečkom si môžete pozrieť tu:

Magdaléna Švecová