fbpx

7 zaujímavých myšlienok Martina Pollacka z diskusie na Ypsalone

Tento rok sme sa na festivale spisovateľov Ypsalon nemohli stretnúť osobne. To je podľa nás veľká škoda, pretože sme ako hosťa privítali slávneho Martina Pollacka. Diskusia s ním prebehla online a bola veľmi inšpiratívna a plná zaujímavých postrehov. Vybrali sme sedem z nich.

O roku 2021

Bol to ťažký rok. Mám za sebou náročnú chemoterapiu, preto vyzerám tak, ako vyzerám – bez vlasov, bez brady. Nevzdávam sa, pracujem, hoci je to život od lockdownu k lockdownu. Snažil som sa veľa písať a venoval som sa záhradke. Mojim šalátom sa darilo lepšie ako mne.

O jeho rodinných koreňoch

Môj biologický otec, ktorého priezvisko nosím, chodil do školy s Adolfom Hitlerom. Z Linzu pochádzali aj ďalší vrcholní predstavitelia nacistického režimu.

O veľkej zmene kvôli strednej škole

Na našej škole si s nami naši učitelia tykali, o všetkom sme diskutovali a hlavne som mal možnosť odísť na internát. To považujem za kľúčové. Dostal som sa mimo svojej rodiny, vzdialil som sa z prostredia nacistov a ako 14 – 15-ročný som sa už s touto tradíciou mojej rodiny definitívne rozišiel.

O výbere vysokoškolského odboru 

Rozhodnutie študovať slavistiku súviselo s rebelantstvom voči mojej starej mame. Bola presvedčenou nacistkou, tak trochu dominovala našej rodine. Chcela, aby som išiel študovať germanistiku, ja som však na protest išiel študovať slavistiku, napriek tomu, že som o tom mal dosť nejasnú predstavu. 

O tom, ako písal knihu Halič

Bolo to pre mňa východisko zo situácie, v ktorej som sa ocitol. Pre texty, ktoré som o Poľsku písal, som sa ocitol na čiernej listine poľskej vlády. Celé 80. roky som nesmel do tejto krajiny odcestovať. Profiloval som sa ako expert na Poľsko, zrazu som tam nesmel vkročiť, rovnako ako do Sovietskeho zväzu. Vydal som sa teda do histórie a zameral som sa na skúmanie archívov. Trvalo to tak dlho, ako písanie knižky.

O spôsobe práce na nových knihách

Veľakrát je to tak, že použijem málo materiálu, ktorý si pripravím. V skutočnosti sa do kníh niekedy dostane možno len desatina toho, čo som plánoval použiť.

O dezinformáciách

Pripomína mi to situáciu z komunistického Poľska. Aj teraz sú klamstvá a manipulácie súčasťou diskurzu, ale dnes je to niečo iné. Z tohto vývoja viním politických lídrov a to, akým spôsobom priniesli do verejného diskurzu falošné správy. 

Martin Pollack v našej diskusii porozprával viac o Poľsku, o svojom štúdiu, práci či o tvorbe a dokonca prezradil aj detaily o pripravovaných projektoch či o jeho rodinnej histórii. Celú vám ju ponúkame zo záznamu, ktorý nájdete nižšie: