fbpx

Be2Can sa po roku vráti aj do Malého Berlína

Po roku sa do Trnavy vracia prehliadka prvotriednych filmov z troch najprestížnejších filmových festivalov. Be2Can dáva možnosť nahliadnuť do aktuálneho festivalového diania, ktoré v bežnej distribúcii chýba.

Berlinale, Benátky, Cannes. Z týchto troch áčkových filmových festivalov sa vyberajú ich víťazi, ako aj víťazi prestížnych cien, ktoré sa na tomto mieste odovzdávajú.

Nie vždy ide o najväčšie mená zo sveta kinematografie, okrem osvedčených mien sa na festivale diváci stretnú aj s novými objavmi, niekedy z prekvapivých krajín. Tento rok sme si v Malom Berlíne prezreli ponuku a vybrali sme 5 titulov, ktoré podľa nás stoja za vašu pozornosť. Romantika, dráma, aj komédia, stačí si vybrať.

Nižšie si o filmoch, ktoré sme vybrali, môžete prečítať viac.

21. októbra 18:30 – Ľúbil som svoju ženu

Ildikó Enyedi / Maďarsko / Nemecko / Taliansko / 2021 / 169 min / romantický

Ľúbil som svoju ženu
Hlavná súťaž 2021
Headliner

Holandský kapitán nákladnej lode Jakob Störr a jeho priateľ sa počas pitia stavili, že si vezme prvú ženu, ktorá vstúpi do kaviarne. Takto sa zoznámi s rozmarnou Francúzkou Lizzy, s ktorou sa ožení. Takto sa začne rozvíjať milostný príbeh bohatý na lásku ako z rozprávok Tisíc a jedna noc. A od tej chvíle život milovaného, ​​bolestne úprimného Störra podlieha mnohým skúškam. Prostredníctvom jeho postavy elementárnym a dramatickým spôsobom chápeme komplexnosť, tajomnosť, krehkú krásu a nepolapiteľnú, nekontrolovateľnú povahu života. Režisérka Ildikó Enyedi, držiteľka ceny Zlatý medveď s nomináciou na Oscara za film „O tele a duši“, vychádza vo svojom novom filme z románu s totožným názvom od spisovateľa Milána Füsta. Tento román bol nominovaný na Nobelovu cenu za literatúru a preložený do viac ako 20 jazykov.

Event na Facebooku nájdete tu.

Lístky v predpredaji kúpite tu.

24. októbra 18:00 – Sused

Daniel Brühl / USA / Nemecko / 2021 / 92 min / komédia

Amusement Park Film GmbH, Berlin 2020, „Nebenan“

Sused
Hlavná súťaž 2021

Berlín, štvrť Prenzlauer Berg. Daniel je filmová hviezda zvyknutá na úspech. Jeho loft/mezonet je štýlový, rovnako ako manželka a pestúnka, ktorá má pod kontrolou deti. Všetko je tip-top, bilinguálne a pripravené na to, aby mohol odletieť na konkurz do Londýna, kde na slávneho nemecko-španielského režiséra čaká rola superhrdinu v americkom filme. Po ceste na letisko skočí do miestneho baru a zbadá tam sedieť Bruna. Ako sa ukazuje z minuty na minútu, Bruno na tento okamih dlho čakal. A tak sa tento večne prehliadaný muž – jedna z obetí znovuzjednotenia a gentrifikácie bývalého východného Berlína mstí. Daniel je jeho cieľ…

Event na Facebooku nájdete tu.

Lístky v predpredaji kúpite tu.

24. októbra 20:00 – Snežiť už nikdy nebude

Małgorzata Szumowska / Poľsko / Nemecko / 2020 / 116 min / dráma

Snežiť už nikdy nebude
Hlavná súťaž 2020
Headliner

Do života uzatvorenej zámožnej komunity vstupuje masér z východu. Aj napriek bohatstvu z nich vyžaruje vnútorný smútok a žiaľ. Mysteriózny návštevník má dar, jeho ruky liečia a jeho oči prenikajú do duší osamelých žien. Jeho ruský prízvuk znie ako pieseň minulosti, pokojná melódia ich detstva, keď bol svet bezpečnejším miestom.

Event na Facebooku nájdete tu.

Lístky v predpredaji kúpite tu.

26. októbra 18:30 – U Petrovovcov zúri chrípka

Kirill Serebrennikov / Rusko / Francúzsko / Nemecko / Švajčiarsko / 2021 / 145 min / dráma

U Petrovovcov zúri chrípka
Hlavná súťaž 2021

Halucinačné blúdenie po postsovietskom Rusku. V meste zasiahnutom chrípkovou epidémiou rodina Petrovovcov zápasí s ďalším dňom v krajine, kde minulosť nikdy nie je minulosťou a súčasnosť je presiaknutá chľastom. Mrazivý horúčkový sen o násilí a nehe, kde sa pod vrstvami obyčajnosti veci menia na celkom neobyčajné. Podľa románu Alexeja Salnikova „U Petrovových zúri chrípka“.

Event na Facebooku nájdete tu.

Lístky v predpredaji kúpite tu.

28. októbra 19:00 – Miluj svojho robota

Maria Schrader / Nemecko / 2021 / 105 min / komédia / romantický / sci-fi

Miluj svojho robota
Najlepší herecký výkon 2020
Headliner

Alma je vedkyňa v slávnom Pergamonskom múzeu v Berlíne. Aby získala pre svoju prácu finančné prostriedky na výskum, nechá sa presvedčiť, aby sa zúčastnila mimoriadneho experimentu. Po dobu troch týždňov musí žiť s humanoidným robotom, ktorý sa prispôsobí jej charakteru a potrebám, teda s umelou inteligenciou navrhnutou tak, aby bola dokonalým životným partnerom. Alma sa stretáva s Tomom, strojom v ľudskej podobe, ktorý bol vytvorený iba preto, aby bola šťastná. Komicko-tragický príbeh o otázkach lásky, túžby a o tom, čo robí človeka človekom.

Event na Facebooku nájdete tu.

Lístky v predpredaji kúpite tu.

Tešíme sa na stretnutie v Malom Berlíne!

Ján Janočko

Zdroj: Be2Can.sk