fbpx
Foto: Simona Babjaková

Čo čaká divákov a poslucháčov na najbližšom koncerte EnsembleSpectrum? Rozprávali sme sa s dirigentom a zakladateľom, Matejom Slobodom

Už počas najbližšieho piatkového večera sa Malým Berlínom rozlejú tóny ďalšieho koncertu zo série b minor. V tomto prípade o 19:00 zahrá EnsembleSpectrum. S dirigentom a zakladateľom zoskupenia Matejom Slobodom sme sa rozprávali o vzniku tohto komorného súboru aj o programe pripravovaného koncertu.

Myšlienka dať dokopy súbor vznikala už v roku 2012. Matej a jeho spolužiaci – Lenka Novosedlíková a Peter Javorka sa dali dokopy, lebo ich už nebavilo iba sedieť v hľadisku a počúvať. „Peťo je klavirista, Lenka je perkusionistka, ale aj klaviristka, ja som dirigent. Po tom, čo som sa dozvedel, že sa dostanem ku orchestru najskôr až niekedy v priebehu tretieho ročníka, začal som vymýšľať spôsob, ako sa k nemu dostať skôr,“ prezrádza Matej. 

EnsembleSpectrum bolo oficiálne založené v roku 2013, tento rok tak oslavuje desiate narodeniny. Podľa Mateja zažili mnoho vzostupov aj pádov. Zaujímavosťou je, že Matej vychádza z metalového prostredia. V programe síce nič metalové nezaznie, jednu takúto skladbu však vo svojom skladateľskom zošite má. „Dychovka by znela inak, skladba, ktorá je textová partitúra a interpreti si majú predstaviť, že sú metalová kapela, ktorá ide hrať na svoj vysnímavý gig. Možno v tejto skladbe sa úplne najjasnejšie odráža moja minulosť,“ vysvetľuje Matej.

Dramaturgia súboru sa opiera o štyri ťažiskové piliere. „Prvý pilier je zameraný na skladateľov a skladateľky mladších ročníkov. Druhý je slovenská klasická hudba, resp. slovenská hudobná avantgarda – skrátka hudba zo 60. rokov 20. storočia. Máme ju v repertoári, aby sme nezabúdali na to, odkiaľ vlastne slovenská hudba vychádza,“ prezrádza Matej. Za tretí pilier majú svetovú hudbu, vrátane veľkých mien ako Fausto Romitelli, Gérard Grisey, Tristan Murail, americkí skladatelia a mnohí ďalší. 

Ostatným pilierom, ktorý sa v EnsembleSpectrum hlási o slovo, je hudobné divadlo. Jeho prvky sa objavia aj na koncerte v Malom Berlíne – konkrétne pri skladbe čínskej skladateľky Cong Wei s názvom Bathe my soul in the fire. „Skladba má performatívny charakter, hráči rozprávajú text, vlastne je to taká zintenzívnená krátka hudobno-divadelná procesia bez extra kulís. Už ten krok vykročenia, že interpreti na nástrojoch aj reálne dávajú nejaké posolstvo von je vstup do žánru hudobného divadla,“ hovorí dirigent Matej Sloboda o skladbei, ktorá bude mať slovenskú premiéru. Ako sa vlastne k tejto skladbe dostal? „Dal som na Facebook medzi mojich kompozičných priateľov z celého sveta výzvu, aby mi niečo zaujímavé odporučili. Prišlo viacero krásnych odporúčaní a spomedzi toho ma úplne najviac oslovila skladba čínskej skladateľky, aj pre jej performatívnosť a dravosť,“ ozrejmuje Matej.

Premiéru – tentoraz svetovú! – zažije ešte jedna skladba. Jej skladateľom je Olgierd Juzala-Deprati, ktorého hudbu už súbor v minulosti interpretoval. Pre potreby tohto koncertu ho však Matej poprosil, či nemá aj nejakú inú – tá predchádzajúca sa nehodila do dramaturgie. „Povedal, že nie, ale robí na jednej skladbe, ktorá je podobná a teda veľmi rád k tomu prikomponuje jeden nástroj, aby to zasadlo do tohto obsadenia. No a tak vlastne vznikla skladba Landschaft mit Äolsharfe (eco-drive),“ hovorí Matej viac o pozadí tejto svetovej premiéry.

Zvyšok koncertu doplnia ešte skladby od dvoch skladateľov – Marca Sabata a Thomasa Nicholsona, ktorí sa venujú hlavne rozšírenému, čistému (prirodzenému) ladeniu. Navyše, Tom Nicholson, bude prítomný aj osobne.

Keď si hľadáte informácie o EnsembleSpectrum, podľa fotiek môžete byť zmätení z počtu členov súboru. Niekedy sú len traja, inokedy aj tridsiati. Koľkí sa objavia na pódiu v Malom Berlíne? „Prídeme šiesti. Teda päť interpretov a plus ja ako dirigent. Je pre mňa obrovskou radosťou, že z niečoho, čo bolo na začiatku nejakých šesť, sedem ľudí, je dnes súbor, v ktorom niekedy hrá aj tridsať ľudí. Tých tridsať to bolo zatiaľ naše maximum,“ odpovedá Matej.

Koncert súboru EnsembleSpectrum si môžete pozrieť už v piatok o 19:00 v Malom Berlíne.

Program:

  • Cong Wei: Bathe my soul in the fire (slovenská premiéra)
  • Thomas Nicholson: Endless Wander
  • Olgierd Juzala-Deprati: Landschaft mit Äolsharfe (eco-drive) (svetová premiéra)
  • Marc Sabat: Divide

Interpreti:

  • Katarína Turčinová – flauta
  • Barnabás Kollárik – klarinet
  • Adam Szendrei – husle
  • Alice Karbanová – viola (a.h.)
  • Andrej Gál – violončelo
  • Matej Sloboda – dirigent, umelecký vedúci

b minor | EnsembleSpectrum | 10. november 2023

Kde sa koná:
Malý Berlín, Hlavná sála

Dátum a čas:
10. 11. 2023, 19.00 h

Foto 1 – Simona Babjaková

Foto 2 – Martina Levásovská

Foto 3 – Anton Sládek