fbpx

Crème de la Crème 2022: Plátna Malého Berlína ovládne francúzska kinematografia

Tie najväčšie delikatesy z francúzskej filmovej kuchyne servírujeme v marci Malom Berlíne. Príďte sa pozrieť na výber toho najzaujímavejšieho, čo v ostatných mesiacoch obletelo filmové festivaly pod vlajkou Francúzska.

Výber z noviniek z krajiny, ktorá zásobuje svet kvalitným filmom, sa po prestávke chystá aj v kultúrnom centre Malý Berlín. Francúzske snímky podliehajú prísnemu výberu distribučnej spoločnosti Film Europe. Z tohtoročnej ponuky sa do Trnavy dostanú štyri filmy – na výber je niečo pre milovníkov drámy, historických filmov a chýbať nebude ani kusisko humoru. 

Nižšie si prečítate viac o filmoch, ktoré sú v tohtoročnej ponuke Crème de la Crème 2022.


Olga

Elie Grappe / FR / ŠVAJ / UKR / 2021 / 85 min / ČT
13. marca 17:00

Rok 2013. Pätnásťročná gymnastka je rozpoltená medzi Švajčiarskom, kde trénuje na európsky šampionát s cieľom zúčastniť sa na olympijských hrách, a Ukrajinou, kde jej mama novinárka reportuje o dianí v čase Euromajdanu.

Celá tržba z filmu bude zaslaná organizácii Človek v ohrození, ktorá pomáha pri aktuálnom vojenskom konflikte na Ukrajine.


Krížová výprava

Louis Garrel / FR / 2021 / 67 min / ČT
13. marca 19:00

Abel a Marianne zistia, že ich trinásťročný syn Joseph tajne predal ich najcennejší majetok. Rýchlo pochopia, že Joseph nie je jediný, kto sa snaží financovať záhadný projekt – ide o stovky detí, zapojených doň po celom svete. Ich poslaním je zachrániť planétu. Kúsok humoru v ponurých časoch v Malom Berlíne.


France

Bruno Dumont / FR / 2021 / 133 min / ČT
16. marca 19:00

Film France zobrazuje život hviezdnej televíznej novinárky, uviaznutej v špirále udalostí, ktoré zapríčinia jej pád. Film osciluje medzi drámou a komédiou a snaží sa vytvoriť paralelu medzi osobnou a verejnou krízou mladej ženy a obrazom súčasného Francúzska. Má byť najmä satirou na tému spracúvania informácií televíznymi kanálmi. Hviezdna Léa Seydoux v Crème de la Crème v Malom Berlíne.


Stratené ilúzie

Xavier Giannoli / FR / 2021 / 150 min / ČT
20. marca 19:00

Adaptácia slávneho románu Honoré de Balzaca. Lucien je mladý neznámy básnik, ktorý žije v 19. storočí vo Francúzsku. Do svojho života vkladá veľké nádeje a ambície. Opúšťa rodinnú tlačiareň v rodnom kraji, aby skúsil šťastie v Paríži po boku svojej ochrankyne. V tomto úžasnom meste sa čoskoro ocitá vydaný napospas vlastnému osudu a postupne objavuje zákulisie sveta zisku a pretvárky. Ľudská komédia, v ktorej je možné všetko kúpiť a predať: literatúru aj tlač, politiku aj city, povesť aj dušu. Lucien bude milovať, bude trpieť a prežije svoje ilúzie.