fbpx

Divadlo Dogma

Nie prvý a veľmi pravdepodobne nie poslednýkrát sa v Malom Berlíne na pár dní usadilo Divadlo Dogma. V kultúrnom centre pracovali na podkladoch pre blížiacu sa premiéru novej hry.

Počas niekoľkých letných dní sa Kamil Bystrický a Tomáš Plánka rozložili v hlavnej sále. Scéna v Malom Berlíne tak na chvíľu dostala konkurenciu, pretože Divadlo Dogma si prinieslo vlastnú. „Skúmali sme, ako budú fungovať dialógy aj scéna. Jednoducho sme ju deň pred odchodom naložili, na druhý deň sme prišli do Malého Berlína, vyložili sme ju a potom sme už len skúšali,“ vysvetľuje Kamil Bystrický, zakladajúci člen divadla. Práve on je pomyselným otcom predstavenia Suveréni, ktoré divadlo pripravuje.

Podľa slov divadelníkov bude hlavným motívom predstavenia výmena psa za človeka v pomyselnej hierarchii bytia. „Je to v podstate vážna téma, ktorá súvisí s otázkou, kam speje človek vo vývoji spoločnosti,“ dopĺňa Kamil Bystrický. Viac môže priblížiť aj anotácia k predstaveniu, v ktorej sa, okrem iného, píše: „Až v posledných desaťročiach sme tvrdenie o najlepšom priateľovi začali brať doslovne a urobili sme zo psa člena rodiny. Mnohí z nás si občas povzdychnú, aká škoda, že pes nevie rozprávať. Čo keby sme tento povzdych zobrali vážne a skúsili si predstaviť situáciu, že pes si naozaj osvojil našu reč. Suveréni sú hrou o ľudskej náture, o potrebe a túžbe vydávať či prijímať rozkazy, o štátnych a ďalších mocenských štruktúrach. O tom, že keď sa niečo končí, nemusí sa zákonite hneď niečo nové začínať.“

Výsledkom rezidencie Divadla Dogma je aj dramatizácia pôvodného textu. „Keď sa píše text, ktorý má byť dramatický, ale je zároveň literárny, poetický, tak v sebe nesie otázku, či bude na javisku dobre znieť. Za monitorom vyzerajú myšlienky dobre, ale nemusí to fungovať, keď dáte hercom text do úst v inscenačnej podobe,“ objasňuje Bystrický, ako funguje tvorivý proces. Priestor Malého Berlína bol pre dvojicu divadelníkov inšpiratívny natoľko, že stanovený plán pre rezidenciu splnili, takpovediac, na 120 percent. „Stihli sme všetko, dokonca sme zvládli nadprácu. Načrtli sme si počas prestávok aj nejaké detaily k ďalšej našej premiére, ale to už nebol účel rezidencie, to sme stihli v rámci debát pri káve,“ hovorí Kamil Bystrický.

Divadlo Dogma je najstarším fungujúcim profesionálnym nezávislým divadlom v Trenčíne. Pôvodne vznikli pod názvom Divadlo Kolomaž, dnes majú na konte desiatky predstavení doma aj v zahraničí. 24. a 25. septembra plánuje skupina divadelníkov premiéru v klube Lúč v Trenčíne a budúci rok sa Divadlo Dogma a jeho Suveréni snáď predstavia aj v Malom Berlíne. „Do Malého Berlína sa radi vraciame, poskytuje nám výborný servis. Je to výborný priestor pre divadlá. Navyše, máme dlhoročné veľmi dobré korektné vzťahy. Na podobnú rezidenciu sme boli v Malom Berlíne, ak sa nemýlim, už tretíkrát,“ prezrádza na záver Kamil Bystrický.