fbpx
Divadlo Panoptikum v Malom Berlíne © 2021 Petra K. Adamková

Divadlo Panoptikum sa na pár dní usídlilo v Malom Berlíne

Tri nové tváre sa pred pár dňami objavili v priestoroch Malého Berlína. Na 10 dní si priestory v kultúrnom centre požičalo Divadlo Panoptikum.

„Pracovali sme na projekte „Divožienky/Divnožienky“, respektíve na jeho druhej časti. Divnožienky sú o súčasných ženách, každodenných problémoch a samote. Venovali sme sa hlavne tematickej príprave na ďalšie pokračovanie projektu, ktoré prebehne v januári na rezidencii v Brne,“ prezrádza na úvod Tereza Trusinová, jedna zo zakladateliek Divadla Panoptikum. Na projekte pracovala s kolegyňami Petrou Nižňanskou a Martinou Havierovou. 

Rezidencia prišla triu žien vhod. Vlastné priestory nemajú, pretože v Bratislave je podľa Tereziných slov veľmi ťažké sa k nim dostať. Panoptikum bolo založené začiatkom tohto roka, myšlienka divadla však vznikla o 3 roky skôr. „Sústredíme sa na dlhodobú plánovanú dramaturgiu, pretože veríme, že to je práve tá cesta, ktorá vie do divadla a medzi ľudí prinášať tie správne témy. Panoptikum nemá a ani nemá v pláne mať herecký súbor, aktuálne ho tvorí len dramaturgická rada, v ktorej som ja, a dve moje kolegyne,“ vysvetlila Tereza viac o fungovaní divadla.

Divadlo Panoptikum v Malom Berlíne © 2021 Petra K. Adamková
Divadlo Panoptikum v Malom Berlíne © 2021 Petra K. Adamková

Dámy z Divadla Panoptikum neprišli do Malého Berlína úplnou náhodou. Ich projekt, na ktorom pracovali, má dve časti. Prvá sa viaže na prírodu, druhá na mesto. Práve tomu prispôsobili výber open callov, na ktoré sa hlásili. „V Malom Berlíne sme pracovali na tej  „mestskej“ časti. Tiež sme od priateľov a kolegov počuli o Malom Berlíne a o extra príjemnom prostredí a skvelých ľuďoch, ktorí tam pracujú,“ objasňuje prítomnosť Divadla Panoptikum Tereza. 

„Využívali sme predovšetkým Veľkú sálu, v ktorej je svetelná technika a vyvýšené pódium. Rozhodli sme sa hrať na pódiu, využívať aj priestor pod ním. Páčil sa nám ten kontrast v podstate klasického pódia a nového priestoru. Tiež sme trávili veľa času na terase, kde sme tvorili text alebo brainstormovali,“ opísala Tereza viac detailov z rezidencie. Priznala tiež, že vďaka tvorivému prostrediu stihli všetko, čo si naplánovali, dokonca vraj viac, než čakali. Dojem z pobytu v Malom Berlíne bol vraj veľmi pozitívny. „Tešíme sa zo všetkého, čo sme urobili a čo sme zvládli. Treba povedať že na rezidenciu sme odchádzali dva dni po našich bakalárskych štátniciach, takže sme si mysleli, že budeme o veľa viac unavené a neproduktívne. Rezidencia ale bola super, tvorivo sme sa vybúrili a aj reakcie na prezentáciu rezidencie boli veľmi fajn,“ prezradila s úsmevom Tereza. 

Divadlo Panoptikum v Malom Berlíne © 2021 Petra K. Adamková
Divadlo Panoptikum v Malom Berlíne © 2021 Petra K. Adamková

Na záver rezidencie si mohli diváci prísť pozrieť, čo sa dievčatám podarilo počas 10 dní vytvoriť. Milé prekvapenie vraj počas rezidencie zažili aj členky divadla. Asi najviac nás bavil (a prekvapil) prístup všetkých, ktorí v MB pracujú a tvoria ho. Sme veľmi radi, že nám Malý Berlín dal túto príležitosť. Je to veľmi vzácne a vážime si to, keďže sme ešte vlastne mladé divadlo, dodala Tereza Trusinová.