fbpx

Festival profesionálneho nezávislého divadla Fokus Pokus od štvrtka v Malom Berlíne

Dohnať divadelný deficit môžete od štvrtka na podujatí s názvom Fokus Pokus. Festival profesionálneho nezávislého divadla nájde nový domov na niekoľkých miestach, vrátane kultúrneho centra Malý Berlín.

Festival reaguje na fakt, že kontakty medzi ľuďmi, ako aj návšteva kultúrnych podujatí boli v posledných mesiacoch veľmi obmedzené a diali sa najmä cez internet. Preto dáva dôraz na slovíčko offline. Riaditeľ festivalu Mário Drgoňa vysvetľuje, prečo je to tak: „Offline, naživo, to je niečo, čo má zmysel a omnoho väčšiu energiu a kontakt s divákom ako streamy či záznamy predstavení, koncertov a tak ďalej. Živý kontakt je nenahraditeľný.“ 

Fokus Pokus vznikol oficiálne v roku 2019. Pôvodný plán bol zorganizovať festival konzervatórií. Prvý ročník festivalu sa konal na pôde Súkromného konzervatória v Nitre. „Chceli sme vytvoriť priestor, kde sa budú môcť stretnúť tvorcovia z profesionálneho nezávislého divadla, ktoré má často náročnejšie finančné i priestorové podmienky na tvorbu, nez divadlá zriaďované,“ vysvetľuje Mário Drgoňa. Festival napokon presunul adresu o 50 kilometrov ďalej. „Po nepríjemnom zrušení druhého ročníka týždeň pred festivalom (v roku 2020) sme sa rozhodli festival presunúť inam. Hľadali sme, pátrali. A napokon sme zakotvili v Trnave.“ 

Inscenácia Faustova záhrada

Súčasťou programu je aj netradičná interaktívna prezentácia spoločenskej hry V iks dejstvách. „Ide o doskovú a kartovú hru, ktorá vznikla minulý rok pri príležitosti stého výročia profesionálneho divadla na Slovensku. Tento koncept živo dokazuje, že divadlo vie byť naozaj sranda,“ predstavuje netradičnú súčasť podujatia Mário. Väčšina predstavení sa bude odohrávať v Malom Berlíne, časť programu našla svoje miesto aj na nádvorí Divadla Jána Palárika, jedno predstavenie aj na ZŠ a MŠ A. Kubinu. Rozhodnutie, že Malý Berlín bude hlavným stanom festivalu, prišla celkom logicky. „Minulý rok sa mi podarilo absolvovať v Malom Berlíne umeleckú rezidenciu, počas ktorej sme si vytvorili celkom úzky kontakt s jeho posádkou. Keď nám bol festival minulý rok v Nitre zrušený, napísal som na svoje sociálne siete otázku, či má niekto predstavu, kam by sa v budúcnosti mohol presťahovať. Malý Berlín bola jedna z odpovedí, resp. ponúk a my sme neváhali po nej siahnuť,“ približuje Mário. V budúcnosti by vraj organizátori radi spravili z divadelného festivalu v Trnave tradíciu. 

Dramaturgická rada festivalu sa sústredila na to najzaujímavejšie, čo v poslednom čase vzniklo na scéne profesionálneho nezávislého divadla. „Súčasťou programu sú etablované profesionálne nezávislé divadlá, ale i ‚lastovičky‘ na scéne, ktoré pútajú pozornosť svojim ideovým zameraním a formálnym prístupom už teraz. Všetky inscenácie, ktoré sú na festivale, sme si pozreli. Videli sme ich omnoho väčšie kvantum, no vybrali sme práve tieto,“ vysvetľuje riaditeľ festivalu. Spolu s dramaturgičkami Veronou Stepanović a Terezou Trusinovou vybrali 11 inscenácií.

Inscenácia Sapiens Territory

Fokus Pokus ponúkne v priebehy štyroch dní program točiaci sa okolo širokého okruhu aktuálnych tém. Napríklad inscenácia Timeout Burnout balansuje na hrane športu a súčasného tanca, zároveň sa prepája s operou. „Ide o projekt, ktorý reflektuje tému syndrómu vyhorenia, ktorým si prešiel tanečník Lukáš Bobalík. Na to, aby sa postupne zaradil späť do života, začal hrávať tenis. Na základe toho vznikla táto krásna a veľmi výpovedná inscenácia, ktorá sa dotkne mnohých. Práve toto predstavenie budú môcť diváci vidieť v telocvični – do tej sa človek na divadlo nedostane každý deň,“ predstavuje Mário. Odporúčaní pre návštevníkov však má hneď niekoľko: „Nemôžem opomenúť Divadlo Pôtoň a jeho inscenáciu Pastierska symfónia, ktorá bola nominovaná na Cenu Akadémie divadelných tvorcov za najlepšiu inscenáciu sezóny 2018 / 2019 a tiež na Cenu Dosky za scénickú hudbu. Ide o nesmierne silnú a atmosferickú scénickú esej, inšpirovanú Stodolovou Bačovou ženou s presahom k mnohým súčasným témam.“ Zaujímavo tiež vyzerá happening zoskupenia Dočasný kolektív, pod názvom Moneyfest. Zapojení budú aj diváci, Mário však dodáva, že „nie spôsobom im nepríjemným. Práve naopak – môžu slobodne a podľa ľubovôle manipulovať s účinkujúcimi. A to je podľa mňa obrovské lákadlo. “

Zaujímavý program ponúka každý deň festivalu. Fokus Pokus štartuje už vo štvrtok, 9. septembra, a potrvá až do nedele. Viac informácií nájdete na webe festivalu fokuspokus.sk.

Hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia, ktorý festival podporil z verejných zdrojov. Za finančnú podporu ďakujeme tiež Fondu LITA.

Text: Ján Janočko

Foto: Festival Fokus Pokus