fbpx
Jonatán Pastirčkák ako Isama Zing

Hudobný producent Jonatán Pastirčák: Pseudonym Isama Zing si robí srandu z neopodstatneného strachu

Jonatán Pastirčák – tak znie civilné meno hudobníka a producenta, ktorý vystupuje pod pseudonymom Isama Zing a s týmto projektom vystúpi aj 22. apríla v Malom Berlíne. 

Jonatána možno poznáte aj pod ďalším pseudonymom Pjoni, no je to práve jeho alter ego Isama Zing, ktoré nedávno dostalo aj cenu Radio_Head Award za najlepší album Blurry AF. „Takmer výlučne hrávam živé koncerty pod pseudonymom Isama Zing. Niektoré spolupráce robím aj ako Pjoni, najčastejšie hudbu do filmu a divadla,“ prezrádza Jonatán. Jeho nové umelecké meno malo mať aj praktický význam. „Chcel som od seba odlíšiť moju klubovejšiu a tanečnejšiu hudobnú tvár od tej experimentálnejšej. Preto vznikol pseudonym Isama Zing, ktorý mal byť, navyše, ešte aj anonymný. Postupne som od toho upustil a dnes už je ťažko hľadať aj rozdelenie hudby na tanečnú a experimentálnu,“ hovorí trošku prekvapivo Jonatán. Alebo Isama Zing, ako chcete.

Celý projekt vznikal tak, aby sa pod pseudonymom Isama Zing skrýval príbeh a aby mala jeho identita nielen hudobný, ale aj estetický charakter. „Viem si predstaviť hrať aj pod svojim menom, Isama Zing však má priniesť ucelený estetický vnem do hudby,“ prezrádza Jonatán pred svojim koncertom. Čo vlastne jeho prezývka symbolizuje? „Vznikalo to počas prvej vlny utečeneckej krízy. To meno Isama Zing je vlastne reakciou a robí si srandu z neopodstatneného strachu. Teraz už môžem povedať, že je to preložené z anglického Is Amazing, len rozdelené inak. Myšlienka prišla z plagátu, ktorý som mal na stene, keď som ešte býval v Londýne. Bolo tam napísané Everything is amazing, teda všetko je úžasné,“objasňuje hudobník a producent.

22. apríla o 20.00 h sa v Malom Berlíne začína koncert, ktorý si fanúšikovia elektronického soundu a silných emócií v texte nesmú nechať ujsť. „Pôjde o koncert z turné k najnovšiemu albumu Blurry AF. Snažím sa hrávať koncerty inak ako albumové veci. Sú viac fluidné, v niečom možno idem do väčších extrémov,“ priznáva Jonatán, ktorý sľubuje, že pôjde o netradičné a nevídané vystúpenie. „Zahrám aj piesne, ktoré ešte neboli na albume. Koncert nemá presne danú štruktúru, formát, v každom meste je iný,“ objasňuje Jonatán. 

Jonatán Pastirčák na koncerte Nepohodlná osoba (19. december 2018) foto © Petra K. Adamková (Malý Berlín)

Na albume sa objavilo viacero spoluprác, Isama Zing však bude hrať v Trnave sám. Na pódiu mu ale nebude chýbať spoločnosť. „Pracujem s vizuálnou umelkyňou, scénografkou a svetelnou dizajnérkou Terez Barkinkovou. Je tam teda dôležitý aj vizuálny vnem – ale viac o ňom nepoviem, ľudia uvidia sami na koncerte,“ pozýva Jonatán do Trnavy. V kultúrnom centre Malý Berlín sa ako Isama Zing objaví prvýkrát, chodí sem len zriedka, hoci, ako sám hovorí, rád by sa tu vyskytoval častejšie. „Pravda je taká, že v Trnave som už bol, ale za posledných pár rokov som tu ako sólista nevystupoval. Hral som tam však s Katarziou, ale na sólo koncert… To si hádam ani nespomeniem,“ hovorí Jonatán, a pripomína, že hoci vníma Trnavu len obďaleč, teší sa z väčšieho počtu možností na kultúrne vyžitie. 

Či už ste fanúšikmi Pjoniho alebo Isamu Zinga, prípadne ste len hudobní zvedavci, Jonatán sa na vás teší. „Vážim si každého, kto sa zaujíma o hudbu, kto hľadá, objavuje, nielen mňa. Som rád za každého, kto príde s tým, že ho moja hudba nebodaj baví,“ pozýva všetkých na svoj koncert Jonatán. Každý, kto príde, si môže odniesť aj pamiatku. 22. apríla sa totiž tento mladý producent neobjaví v Malom Berlíne s prázdnymi rukami. „Prinesiem so sebou aj vinyly, takže budem vedieť poskytnúť aj tento typ materiálu,“ dodáva Jonatán so smiechom.

Ján Janočko