fbpx

Kam sa nedostane civilizácia, dostanú sa aspoň ľudské odpadky

Režisér Inge Wegge strávil dva mesiace na nedotknutom ostrove len v spoločnosti svojich bratov a ľadových medveďov. Dokument Medvedí ostrov uvidia vďaka alternatívnej distribúcii aj diváci v Trnave.

Medvedí ostrov je malým ostrovčekom v nórskom súostroví Svalbard, ktoré leží ležiacim v severnom ľadovom oceáne. Celá oblasť ostrova je prírodnou rezerváciou s neporušenou rozprávkovou krajinou. A práve tu bola nakrútená rovnomenná snímka Medvedí ostrov, o ktorú sa postarala trojica nórskych bratov Inge, Markus a Håkon Weggeovcov v spolupráci s režisérom a scenáristkou Eddou Grjotheim.

„Po tom čo sme urobili dokument s názvom North of the sun – Na sever od slnka v roku 2011, som bol viac než pripravený na nové dobrodružstvá,“ hovorí Inge, jeden z bratov Wegge o dokumente Medvedí ostrov. V prvom rade im šlo o splnenie súrodeneckého sna – tým snom bolo zasurfovať si na miestach, kde to ešte nikto nikdy neskúsil. V divokých a nespútaných ľadových vlnách, šľahajúcich prudký vietor a sneh do tváre. Popri tom sa však snažili čosi tomuto ostrovu aj dať. Spoločne vyzbierali hŕby odpadkov lemujúcich ostrovné pláže, odpadkov pochádzajúcich z oceánu a ktoré ľudstvo dokáže vyprodukovať za krátky čas a bezohľadne vypustiť do morí.

bjornoya-folg-drommen-1

Film nakrúcali v značne improvizovaných podmienkach a len s pomocou jednoduchej GoPro kamery. Na ploche osemdesiatich minút zachytávajú dobrodružstvá na svojej ceste naprieč panenským ostrovom. Užívajú si surfovanie v ľadových vlnách rozbúreného oceánu aj lyžovanie po strmých svahoch plných ľadu a snehu.

Ich nomádske duše sa neboja žiadnych výziev, a tak sa vďaka extrémnym športom pred očami divákov neraz dostanú do vypätých situácií na hranici života a smrti. Situácia sa však stáva skutočne vážnou, keď musia sami čeliť prirodzenému predátorovi, po ktorom dostal ostrov svoje pomenovanie – polárnemu medveďovi.

bjornoya-folg-drommen-2

Okrem autentických dramatických záberov sa divákom prostredníctvom rozhovorov naskytuje možnosť nazrieť aj do intímneho sveta súrodencov. Sú to práve bratské vzťahy, ich túžby a radosti, ktoré spájajú spoznávanie ostrova a extrémnych športov. Tvorcovia sa, navyše, rozhodli hovoriť aj o zhoršujúcom sa stave ekológie a spoločnosti.

Expedícia si totiž ako svoj „záchranný balíček“ so sebou zabalila len potraviny po dátume spotreby. Mladíci neváhala načrieť rukami hlboko do smetných košov, odkiaľ toto jedlo pozbierali. Okrem toho si ako svoje vybavenie na ostrov vzali „kazové“ vyradené športové vybavenie od rôznych špecializovaných predajcov. V neposlednom rade tak odkazujú ľuďom, aby prestali s plytvaním cenných vecí a drahocenným časom.

Dokument mal premiéru v roku 2014, odkedy obehol viacero filmových festivalov. Z Hamburgského festivalu Nord \ Nordwest Surf Film Festival si odniesol i hlavnú cenu.