fbpx

Literárny majáles 2022 priniesol do éteru knižný závan

Po roku sa do éteru Trnavského rádia vďaka Malému Berlínu vrátil Literárny majáles. Od poludnia až do šiestej do večera sa pri mikrofóne vystriedalo šesť osobností knižného sveta, aby porozprávali o písaní aj o obľúbených knihách. 

Ako prvý sa predstavil Ivan Aľakša, zakladateľ poviedkovej súťaže Cena fantázie. V rozhovore prezradil viac o histórii súťaže, z ktorej vyšlo viacero slávnych autorov. S poslucháčmi sa podelil aj o najväčšie chyby, ktoré autori zvyknú robiť, prečo povolal do služby aj editorov a pridal aj niekoľko zaujímavostí. Vrátane nečakaného prozaického útvaru, ktorý raz dostali porotcovia miesto poviedky. Jeden z autorov sa totiž rozhodol poslať recept.


Druhým hosťom Literárneho majálesu bol novinár a spisovateľ Juraj Berzedi. Autor prvej oficiálnej biografie špičkovej lyžiarky Petry Vlhovej popísal celý náročný proces písania knihy s mimoriadne vyťaženou Petrou. Poslucháči sa dozvedeli viac aj o tom, prečo sa menila obálka knihy až v poslednej možnej chvíli a Juraj načrtol aj ďalšie plány na biografie vrcholových športovcov. Okrem iného sa priznal aj k tomu, čo preňho bolo pri písaní najväčšou výzvou.


Ako tretí v poradí sa v štúdiu Trnavského rádia usadil Ján Púček. Slovenský spisovateľ, ktorý sa nebráni poézii, próze, dokonca ani scenárom, priniesol aj pár turistických tipov z regiónu, ktoré môžu čitatelia nájsť aj v jeho knihe Karpaty! Dozvedeli sme sa viac aj o tom, čím mu imponuje bývalá lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová no a po majálese už vieme, čo má tak rád na trnavskom okrese a špeciálne na Trstíne.


Viac o čítaní ako o písaní rozprával ďalší hosť – Ľubo Šulko. Moderátor literárnych diskusií v Malom Berlíne má doma plnú knižnicu a rozčítaných hneď niekoľko kníh. Dozvedeli sme sa, ktorých autorov číta najradšej, s kým sa mu debatovalo najlepšie a aj to, prečo sa podľa neho hodí pohár vína k dobrej knihe. Napokon, pred letom sme od Ľuba Šulka dostali tri typy na zaujímavé prázdninové čítanie.


Horúci víkendový deň schladil svojimi veselými príhodami s Nórmi Ondrej Sokol. Toho poznáme ako spisovateľa aj ako vodiča autobusov v severskej krajine. Vďaka jeho účasti na majálese už vieme, že niektorí turisti sa sťažujú aj na Slnko, ktoré nespĺňa ich predstavy, dozvedeli sme sa viac o tom, aké bolo pracovať ako vodič autobusu počas pandémie a v neposlednom rade sme konečne dostali odpoveď na to, či Nóri vedia, že o nich píše.


Na záver Literárneho majálesu prišla aj dávka tajomna. Posledným hosťom bol Marko Thelen, hoci to nie je jeho skutočné meno. Píše kriminálne a detektívne trilery, často inšpirované skutočnými udalosťami a jeho cestami do rôznych kútov sveta. Na rozhovory chodí zahalený, neraz s rúškom a okuliarmi. Na Literárnom majálese, ktorý usporiadal Malý Berlín v spolupráci s Trnavským rádiom, prezradil aj to, ako sa vyrovnáva s psychicky namáhavou prácou, ale aj náročnými témami, o ktorých píše.