fbpx

Mikyho Jukebox: Dávka rock’n’rollu na február

V Malom Berlíne máme kolegu, ktorého hudobné vedomosti sú rovnako široké, ako jeho domáca zbierka rôznych albumov. Náš Miky si pre vás pravidelne pripraví nejaký hudobný tip, pretože sa o dobrú muziku rád podelí. Toto sú jeho prvé inšpirácie pre fanúšikov Malého Berlína:

„Vo svete doteraz rezonuje hudobné slovné spojenie Biely album. Ja mám však svoj Červený album! Teda rovno dva červené albumy – Queens of the Stone Age (Songs for the deaf) a Them Crooked Vultures.

Spoločné nemajú len výraznú krvavú farbu bookletov, ale aj oveľa viac z toho, čo sa skrýva za nimi. Stret toľkých hudobných talentov spolu v štúdiu pred viac ako dekádou nemohol priniesť do éteru nič iné ako dva geniálne albumy, ktorých fluidum a energia nemajú konca kraja. Kto chce vedieť ako má vyzerať rock’n’roll pre 21.storočie bez pachu internetu, bez kompromisov a s najvyšším stupňom kvality, nech po nich siahne.

Josh Homme, Mark Lanegan, Nick Olivieri, Dave Grohl a sám najväčší, ale zároveň najnenápadnejší John Paul Jones. Dva albumy plné gitár, irónie, hluku, šialenosti Hommeho textov, vtipu a tak ostrého rock’n’rollu, že pustiť si to náhodou večer do slúchadiel (tak ako to robím ja), je zaručený recept ako nespať ešte ďalšie hodiny po dopočúvaní.

Hommeho nekonečne bláznivá až strašidelná lyrika pohybujúca sa medzi delíriom a sebairóniou, Laneganov škrípavý hlas a temná atmosféra jeho toľko skúšanej duše, Grohlov absolútne nenapodobiteľný spôsob hrania na bicie na oboch nahrávkách, Olivieriho basa plná vtipných vsuviek, nadhľadu a energie, ktorá mu vždy sršala z jeho pološialených očí a Jonesova virtuozita na celé priehrštie rôznych nástrojov. Zostavy, ktoré už asi nikdy neuvidíme v týchto zloženiach, ale doma – a nielen tam – si ich púšťať odporúčam kedykoľvek!“