fbpx

Na čo s radosťou spomíname z roku 2022? Prečítajte si najlepšie pracovné okamihy ľudí, ktorí pre vás tvoria Malý Berlín

Nie je veľa zamestnaní, ako je to naše, v ktorom tak intenzívne cítiť plynutie času. Ešte nevychladli mesačné plagáty a už treba zháňať informácie pre ten nasledujúci plagát. V roku 2022 sa u nás konalo 240 podujatí, ktoré pritiahlo viac ako deväťtisíc návštevníkov. Udialo sa toho veľmi veľa, napriek tomu – alebo žeby vďaka tomu? – nám rok 2022 zbehol akosi veľmi rýchlo.

V tomto roku sme zorganizovali náš prvý letný tábor a pribudli nám dve kolegyne: projektová manažérka Mária, ktorá sa venuje našim medzinárodným projektom a produkčná Soňa (číslo dva), ktorá omladila tím a odľahčila pracovné nasadenie.

Od februára sme, navyše, žili v neustálom napätí. Báli sme sa o kolegov a kamarátov na Ukrajine, no s radosťou sme ponúkli útočište našej Anke Siedykh. V Trnave vyštudovala bakalára a už vtedy u nás dobrovoľníčila, no na magisterský stupeň sa vrátila domov do Kyjiva. Odkiaľ ju tiež vo februári vyhnala vojna. Spojili sme teda príjemné s užitočným a Anka sa venovala príprave podujatí pre Ukrajincov, ktorí prišli do Trnavy, alebo o ukrajinskej kultúre a umení pre Slovákov.

Popri tom sme sa s partnermi, ktorých sme spoznali na konferenciách paneurópskej siete kultúrnych centier Trans Europe Halles, pustili aj do veľkých medzinárodných projektov, ktorých výsledky budú viditeľné najmú v budúcom roku.

Rok však netvoria len veľké pohyby a zmeny, ale najmä drobnosti a malé radosti. My sme sa teda pozreli na to, aké podujatie či udalosť medzi kolegami zarezonovalo a aj po čase si naň s radosťou spomenú.

Soňa Jakubove

Zástupkyňa riaditeľa

Jeden z najsilnejších momentov, na ktorý rada spomínam, je špeciálne vydanie ukrajinského klubu – Stretnutie pod platanmi. Bolo to niekoľkohodinové podujatie vonku na Nádvorí, počas ktorého sme sa stretli a okrem divadla, workshopov a skvelého jedla sa navzájom pozoznamovali. Spolupracovali sme na ňom s Kubikom, oslovili sme rôzne organizácie v meste, ktoré sa venujú pomoci Ukrajincom. Celé to dopadlo nad očakávania.


Mária Šimončičová

Projektová manažérka

Keďže pracujem z domu, najviac si užívam, keď môžem byť v živom kontakte s kolegami a inými spolupracovníkmi. Preto najsilnejšie momenty v roku 2022 boli pre mňa služobné cesty do Prahy a Švédska, kde som mala možnosť spoznať veľa kolegov, ktorých som dovtedy poznala len online. Zároveň bolo zaujímavé vidieť a počuť, ako funguje kultúra v iných krajinách.

Mária Šimončičová
Mária Šimončičová

Michaela H. Lehoczká

Produkčná pre vzdelávací a umelecký program

Potešilo ma, že sa nám podarilo zorganizovať prvý letný tábor pre deti. Napriek tomu, že to bol náročný týždeň plný vreskotu a neporiadku, s radosťou naň spomínam. Som veľmi rada, že niektoré deti k nám naďalej chodia na rôzne workshopy. Verím, že ten budúcoročný tábor bude síce tiež náročný, ale že sa budeme rozrastať a zlepšovať, že sa nám podarí vytvoriť výtvarno-kultúrny program, ktorý bude deti baviť, vzdelávať a postupne ho budú s nami aj samé budovať a do programu prispievať.

Michaela H. Lehoczká

Michal Mikuláš

Hudobný dramaturg

V koncertnej ponuke sme sa snažili (a chceme v tom pokračovať) dávať čo najväčší priestor slovenským interpretom, ktorých je našťastie veľmi veľa a kvalitná ponuka presahuje naše možnosti. Výnimočne ma zaujal Jonatán Pastirčák so svojim elektronickým projektom svetových kvalít Isama Zing. The Wilderness a sinks zase prilákali punkovejšie obecenstvo, YouTopia bola nabitá aktuálnymi hudobnými trendami akými sú Porsche Boy či Samey.

Michal Mikuláš
Michal Mikuláš

Ján Janočko

Filmový dramaturg

Témou, prevedením a silou posolstva ma tento rok zaujali divadelné predstavenia Ste medzi nami Divadla Zrakáč, ktoré hovorilo o nie vždy vhodnom správaní ľudí bez hendikepu k nevidiacim a tiež Malý Sobík od Divadla Kontra, nielen preto, že som ho stihol ešte predtým, než prišiel s adaptáciou Netflix. A aby som si prihrial aj svoju polievočku, za srdiečko ma chytil aj film Posledný strih, ktorý ma prekvapil a odmenil za trpezlivosť.

Ján Janočko

Jozef Trnka

Technik a dobrovoľníctvo

Mám rád, keď sa stretnutia s ľuďmi, teda najmä s blízkymi, a tak rád spomínam na návštevu Mareka Adamova na cyklotúre po kultúrnych priestoroch. Z rovnakého dôvodu ma príjemne potešili všetky rezidencie ktoré u nás prebehli s veľmi milými a inšpiratívnymi ľuďmi ako aj pobyty zahraničných dobrovoľníkov. Je predsa také príjemné oživiť pracovný kolektív. A spomedzi podujatí ako zarytý fanúšik rádia musím určite spomenúť festival rozhlasovej hry, ktorý u nás organizuje Rádiom Devín. Takže vlastne opäť nejaký druh stretnutí.

Jozef Trnka
Jozef Trnka

Julo Selnekovič

Hlavný technik, dramaturg cyklu b minor

Teší ma, že sa podarilo do úspešného konca dotiahnuť koncert v rámci cyklu  b minor, na ktorom hrali Raschèr Saxophone Quartet a Laco Fančovič. Nielen to, že prišli oni, ale že prišlo koncertné krídlo z Bratislavy, ktoré sme pre Laca objednali. Stále neverím, že sa to vôbec podarilo. Je to jedno zo svetovo najuznávanejších saxofonových kvartiet a na Slovensku hrali len tri koncerty – v Košickom Dome umenia, v koncertnej sále Slovenského rozhlasu v Bratislave a v našej malej Veľkej sále. Už po prvých zahraných tónoch bolo jasné, že ide o iný level interpretácie ako bežne vidieť na koncertoch. Vynikal tón, ich muzikalita a zohranosť.

Július Selnekovič
Július Selnekovič

Petra K. Adamková

Propagácia

Zlokot sa rozpadli v čase, keď som bola ešte na vysokej škole a myslela som si, že všetko je večné a na všetko je času dosť. Ich vtedajšie vystúpenia som si teda nechala ujsť. Keď som zistila, že sa opäť dali dokopy a hrávajú, spýtala som sa kolegu Mikuláša, ktorý u nás robí hudobný program, či sa náhodou neozvali, že u nás chcú koncertovať. Neozvali sa. O pár týždňov som však nečakane na ich koncert naďabila v našom jesennom kalendári a hneď som vedela, že v ten večer bude syna uspávať manžel. A boli skvelí! V publiku som sa bavila a tancovala a spievala tie ich perfektné texty plné irónie s ďalšími pokročilými tridsiatnikmi ako som ja. Spomenula som si, aké je to spotiť sa na koncerte, a na oplátku som na chvíľu zabudla, ako ma ukrutne bolia kríže z nášho dvanásťkilového dvojročného bábätka, ktoré sa stále rado nosí na rukách.

Petra K. Adamková

Anna Siedykh

Produkčná

Ukrajinský špeciál na Ypsalone. Dlho sme sa na to pripravovali. Hlavne sa teším z toho, že sa podarilo na Slovensko dotiahnuť tak veľké meno, ako Jurij Andruchovyč, ale aj smer besedy zvolený Hvoreckým bol perfektný. Prišlo veľa ľudí a aj počas ďalších dní festivalu spomínali na ukrajinský prvý deň. Druhý projekt, ktorý mi robí radosť, je Ukrajinská knižnica. Vidím, že Ukrajinci na Slovensku potrebujú udržiavať vzťah k svojej kultúre a literatúre a knižnica pomáha udržiavať vzťah s domovom a jazykom.

Anna Siedykh
Anna Siedykh

Soňa Mikulášová

Produkčná

Tohtoročným highligtom z kultúrneho programu bola pre mňa jednoznačne YouTopia. Byť hlavnou produkčnou niekoľkodňového festivalu bola pre mňa úplne nová skúsenosť. Bola to radosť a stres zároveň. Najlepší pocit som mala, keď som videla plné sály mladých ľudí, ktorí sa bavia na diskusiách s ich obľúbenými autormi z podcastov a YouTubu alebo si spievajú s obľúbenými interpretmi. Myslím, že tento rok YouTopia splnila presne svoje poslanie, priniesla kultúru z internetu k jej sledovateľnom naživo.

Sona Mikulášová