fbpx
Foto © Michaela Lehoczká

Na rezidencii sa u nás zastavili Kristína a Roman

Prišli, na stôl vytasili karty a začali tvoriť. Len pred pár dňami sme v Malom Berlíne privítali rezidenciu, ktorá sa usadila v našej Malej sále. Kristína Šimková a Roman Poliak u nás strávili týždeň, aby našli pokoj a priestor na tvorbu.

Autori, performeri, režijno-dramaturgický tandem. Ani oni sami si nelámu hlavu s presným zadefinovaním svojich pozícií v tejto dvojici. „Sme dvaja nezávislí tvorcovia a spojili sme sa za účelom tohto projektu, výskumu,“ hovorí Roman. Dopĺňa ho Kristína: „Nie sme konkrétne zoskupenie, skôr priatelia, ktorí sa rozhodli tvoriť spoločnou cestou.

Podľa ich vlastných slov ich do Malého Berlína priviedla výzva na Facebooku, ale aj netradičná spoločná záľuba, ktorú nedávno objavili. „S Romanom sa poznáme dlhšie a naše ,duo‘ vzniklo veľmi spontánne. Zistili sme, že máme spoločný záujem – Tarot,“ objasňuje Kristína. V Malom Berlíne dostala dvojica priestor na tvorbu pri ich najnovšom projekte. „Máme nápad, ale nechcem prezrádzať viac, kým to nenaberie konkrétnejší tvar,“ hovorí tajnostkársky Kristína. O čosi zhovorčivejší je Roman. Ten priznal, že na konci recenzie neočakával žiadny konkrétny „produkt“. „Rezidenciu sme vnímali ako čas a priestor pre spoločné vzdelávanie sa a kreatívny dialóg. A v tom sa nám darilo výborne,“ hodnotí Roman. Čo teda nakoniec vzniklo, resp. vznikne? „ Finálny výstup nemáme záväzne definovaný, celý projekt vnímame horizontálne, v zmysle konceptov. Výsledkov je mnoho, ale nie sú ľahko kvantifikovateľné. Ale je pravda, že sme dostali okrem iného aj nápad na nejaký väčší tvar, to ale nechcem prezrádzať, je to vzdialené…“

Foto © Michaela Lehoczká
Foto © Michaela Lehoczká

Prečo si vybrali práve Tarot? „Vnímame zvýšený záujem o spiritualitu a ezoteriku aj v našom okolí. Kde sa táto potreba v človeku berie? Prečo sa vynára práve teraz, v časoch, kedy je potrebné upevňovať postavenie vedy a pracovať s overenými informáciami?“ Kristína a Roman už spolupracovali na performatívnom zážitku pre jedného diváka escapescapescape. Ide o plenérovú performance na špeciálnej lokalite, ktorá tematizuje (ne)možnosti medzidruhovej komunikácie. Projekt získal rezidenciu v centre Rezi.Dance v Komařicích. No a rezidenciu, tú v Malom Berlíne, si napokon obaja pochvaľujú. „Nikdy predtým som v Malom Berlíne nebol. Zaujalo ma, aký moderný a dynamický priestor a ľudia tu sú. Asi sme tu neboli naposledy,“ priznáva na záver Roman.

Kristína Šimková pôsobí ako pedagóg na literárno-dramatickom odbore v Základnej umeleckej škole Jozefa Rosinského v Nitre. So svojimi žiakmi pracuje formou súborových projektov, individuálnej výučby prednesu či prostredníctvom hodín dejiny divadla. Kristína sa aktívne venuje nezávislému divadlu. V minulosti pôsobila v divadelnom súbore Spišák a defčata v divadelnej inscenácii My deti zo stanice Zoo v réžii Šimona Spišáka. Momentálne pôsobí v nezávislom divadle Veteš ako herečka v divadelnej inscenácii Telma a Hajda. 

Roman Poliak je študent 3. ročníka režie-dramaturgie alternativního a loutkového divadla v ateliéri Jiřího Havelku a Lindy Duškovej na DAMU v Prahe. Spoluzaložil multidisciplinárnu umeleckú skupinu a produkčnú platformu Unkulunkulu. Pod jej hlavičkou spoluvytvoril imerzívnu performance Obraz č. 1, ktorá sa uvádzala v Pistoriho paláci v Bratislave a v Prostore 39 v Prahe.