fbpx

Nový rezident v Malom Berlíne: Tentoraz ho môžete vidieť aj počuť

Po krátkej pauze sa opäť v Malom Berlíne objavil niekto nový. Novým rezidentom je Michal Jahoda, ktorý prišiel až z Nórska.

V skutočnosti je pôvodom z Banskej Bystrice, ostatných 16 rokov však strávil v zahraničí. Domovina mu chýbala, a tak je zase tu. „Rozhodol som sa vrátiť a nájsť spôsob, ako fungovať aj na Slovensku,“ prezradil Michal po svojom príchode. Nielen hľadaním tohto riešenia bude tráviť najbližšie tri mesiace.

Michalova rezidencia potrvá až do apríla. Dovtedy má plány hudobného charakteru. Počas najbližších týždňov sa bude venovať skladaniu, nahrávaniu, komponovaniu, vymýšľaniu – jednoducho všetkému, čo súvisí s hudobnou tvorbou. Žáner, ktorý hrá, sa nedá opísať jedným slovom. „Ťažko charakterizovať. Mám rád skoro všetky hudobné žánre, v tomto smere nemám hranice,“ prezrádza Michal. Ak si vypočujete niektorú z jeho skladieb, môžete v nej započuť metal, kusisko experimentálnej hudby a možno by sa vám jeho tvorba hodila aj k niektorým filmovým scénam. Ani takýmto prirovnaniam sa Michal nebráni, práve naopak. Čo nakoniec vytvorí? „Uvidíme, či to bude album, alebo single a nejaký klip. Výstupom tejto rezidencie bude aj koncert, prípadne workshop, alebo oboje. To sa ešte uvidí,“ vysvetlil Michal.

Uvidia to aj diváci. Vizuálna časť koncertov kapely Black Hole Constellation, ktorú pred siedmymi rokmi spoluzakladal, je veľmi podstatná. „Koncerty mávame s projekciami, atmosféra je pre mňa zásadným prvkom. Je to jeden balík, audio s vizuálom,“ vysvetlil nový rezident. Dodáva, že ani jedno vystúpenie sa nepodobá na to predchádzajúce: „Každý koncert býva iný, často aj v inej zostave, s inými projekciami. Skúmam spoluprácu zvuku s obrazom a snažím sa ju obmieňať.“

Na spomínané obmieňanie si Michal prizve aj členov kapely, preto ich v najbližších týždňoch možno stretnete aj v blízkosti Malého Berlína. Priestor Nádvoria si hudobník zamiloval už pri prvej návšteve v roku 2019, preto sa sem rád vrátil. „Pred tromi rokmi sme tu s kapelou mali koncert. Prekvapila ma skvelá atmosféra a veľmi fajn ľudia, to sa mi páčilo nielen v tomto priestore, ale vlastne vždy, keď som Trnavu navštívil,“ prezradil Michal Jahoda, ktorý vďaka hudbe pochodil kus Európy. Ktovie, možno sa na turné po svojej rezidencii v Trnave vráti. Podľa jeho slov bude mať s čím: „Niektoré skladby už mám v hlave, potrebujem ich dotiahnuť a spraviť z nich kompaktný celok,“ vysvetlil nám len pár hodín po príchode na nové dočasné miesto jeho pôsobenia.

Ján Janočko
Foto: Petra K. Adamková