fbpx

Predstavenie, aké by ste offline nedostali: Nalaďte Zoom, prichádza Vráskanie

Na jeseň ho pripravili a nacvičili. So stúpajúcim počtom pozitívnych na koronavírus sa im však plány na predstavenia pred divákmi začali rozplývať. Nakoniec Vráskanie prispôsobili aktuálnej situácii a už túto stredu sa s ním predstavia v Malom Berlíne.

Reakcie na témy, ktoré sa otvárajú pri starnutí. O tom je predstavenie Vráskanie, ktoré bude výnimočné tým, že naživo by vyzeralo úplne inak. „Oproti divadelnej verzii sme pridali do predstavenia úplne iné elementy. Máme tam ako hosťa biologičku Martu Ollé, ktorá hovorí o starnutí buniek. Toto napríklad v pôvodnom predstavení nebolo,“ hovorí o Vráskaní choreografka skupiny Neskorý zber, Anna Sedlačková. Sledovať predstavenie z domu tak bude mať aj bonus. Oproti divadelnej verzii pribudne niekoľko zaujímavých prvkov, neubudne však potlesk od sledujúcich. „Vďaka tomu, že budeme vysielať cez Zoom, môžeme aj my dostať nejakú odozvu od divákov,“ hovorí choreografka.

Autorský projekt Anny Sedlačkovej má zaujímavú históriu. Na tejto téme pracovala dva roky, počas nich skúmala proces starnutia z rôznych pohľadov. Vráskanie je aj osobnou výpoveďou: „Téma súvisí aj s mojim procesom starnutia. Starnutie sa väčšinou spája so smútkom a strácaním. V mojom procese sa však objavuje veľa bohatstva a niečoho, čo človek skrátka nemá, keď je mladý,“ hovorí o prvotnom impulze. Predstavenie tak bude mať v sebe prvky vedy, citu, silný osobný vklad a, samozrejme, aj veľa pohybu. Vráskanie vznikalo tiež v spolupráci medzi choreografkou Martou Renzi (USA), s etnologičkou Ľubicou Voľanskou, hudobným skladateľom Petrom Grollom a tanečníkmi rôznych generácií. „Objavuje sa tam napríklad aj téma starých rodičov a to, ako nám zanechali genetický materiál. Ide o biologickú podporu, ale aj o emočnú zložku, ktorá súvisí so spomienkami našich tanečníkov na ich starých rodičov,“ dopĺňa Sedlačková.

Aký je tanec starnutia? Je v starnutí krása? Aj na tieto otázky dostanete odpoveď túto stredu, 14. apríla 2021, o 18:00 v predstavení Vráskanie od zoskupenia Neskorý zber. Udalosť nájdete tu, potrebné je vopred sa zaregistrovať na mailovej adrese neskoryzberoz(zavináč)gmail.com.