fbpx

Prvý ročník festivalu Pilot rozpúta diskusiu o slovenskej seriálovej tvorbe

Tlačová správa, 13. marec 2019

Festival seriálov Pilot sa uskutoční 29. a 30. marca v trnavskom Malom Berlíne. Okrem prezentácie slovenských a zahraničných seriálov prinesie i masterclassy vybraných slovenských a českých seriálových tvorcov.

Pilot je v rámci Slovenska ojedinelým festivalom. Ako jediný audiovizuálny festival sa totiž zameriava na seriálovú tvorbu. Jeho súčasťou je prehliadka modernej seriálovej tvorby, ktorá má poukázať na trendy a fenomény v európskej, ale aj svetovej produkcii a distribúcii. Okrem prehliadky ponúka program pre profesionálov priestor na reflexiu slovenskej seriálovej tvorby.

Prvý ročník sa uskutoční v posledný marcový víkend, 29. a 30. marca v priestoroch kultúrneho centra Malý Berlín v centre Trnavy. Juraj Kovalčík, dramaturg filmového programu v Malom Berlíne a filmový kritik, s radosťou privítal možnosť hosťovať prvý festival tohto druhu na Slovensku:

„Projekt festivalu seriálovej tvorby nás ihneď oslovil, pretože ide v slovenskom prostredí o jedinečnú a potrebnú iniciatívu. Filmových festivalov a seminárov je tu už dosť, preto sme radi, že môžeme zastrešiť prvý festival zameraný práve na seriály.“

Festival prinesie seriálové novinky z Poľska a Chorvátska

Organizátori zostavovali program so zámerom otvoriť diskusiu o stave slovenského seriálu. Orientujú sa pritom na seriálových nadšencov, ale aj na tvorcov slovenského seriálu, a chcú im sprostredkovať obsah, ktorý inde bežne nenájdu. Seriály prezentované na festivale boli vyberané podľa toho, akí autori a témy aktuálne rezonujú v našich končinách.

Kamil Nozynski, hlavný protagonista poľskej krimi série Blinded by the Lights
Kamil Nozynski, hlavný protagonista poľskej krimi série Blinded by the Lights

V rámci kurátorovanej prehliadky  bude prezentovaná seriálová tvorba z krajín strednej a východnej Európy. Ich seriály sú u nás pomerne neznáme, a to i napriek nespornej kvalite. „Chceli sme divákom ukázať kvalitnú seriálovú produkciu, ktorú nepoznajú, zároveň im však môže byť blízka prostredím a témami,“ objasňuje dramaturgiu Ivana Sujová, zakladateľka a dramaturgička festivalu. Návštevníci festivalu tak budú môcť vidieť výber z dielne HBO Europe:  poľský kriminálny seriál Blinded by the Lights, ktorý zobrazuje sedem dní zo života varšavského drogového dílera a chorvátsky Success od oskarového režiséra Danisa Tanovića.

Na programe je i reflexia slovenského seriálu, prednášky či masterclassy

Na svoje si prídu fanúšikovia seriálu Most!, aktuálneho hitu a silného fenoménu zo susedného Česka. Pozvanie totiž prijal Petr Kolečko, ktorý je autorom scenára k tomuto seriálu a v rámci festivalu bude viesť masterclass. Návštevníci festivalu si budú môcť pozrieť aj celú prvú sériu seriálu Lajna z produkcie stream.cz, na ktorom Petr Kolečko spolupracoval ako scenárista.

Ďalším seriálom z dielne stream.cz, ktorý festival Pilot ponúkne, je Škvrna slovenského režiséra Petra Bebjaka.V rámci diskusie Peter Bebjak porozpráva aj o svojom filme Trhlina, ktorý je tohtoročným slovenským kinohitom a čoskoro sa dostane i na televízne obrazovky v podobe trojdielnej minisérie vo vysielaní TV JOJ.

Jiří Langmajer ako Luboš Hrouzek v českom seriáli Lajna

Jedným z hostí festivalu bude aj režisér Michal Kollár, ktorý stojí napríklad za úspešným celovečerným filmom Červený kapitán. Na festivale povedie masterclass, kde bude rozprávať o svojom seriálovom projekte Hotel, ktorý sme mohli na televíznych obrazovkách vidieť minulý rok v programe TV JOJ. Súčasťou prednášky bude aj premietanie pilotného dielu seriálu a jeho autorský rozbor.

Podujatie ponúkne i reflexiu slovenskej seriálovej tvorby pod záštitou autorskej organizácie LITA. Jana Vozárová, riaditeľka LITA, konštatuje: „Tešíme sa, že na Slovensku seriáloví tvorcovia, fanúšikovia a televízie získajú platformu na pravidelnú reflexiu a diskusiu o dianí v tomto odvetví a sme radi, že môžeme byť pri tom. Veríme, že práve takéto podujatie dokáže vytvoriť možnosť, okrem iného, aj na kvalitnejší dialóg o význame odmien pre autorov, ktorí na seriáloch pracujú.“

Reflexia seriálovej tvorby sa zameriava najmä na vývoj a nastavenie výroby seriálovej tvorby na Slovensku. O zhodnotenie týchto ukazovateľov sa postará filmová kritička Zuzana Sotáková a scenáristka Michaela Sabó. Štatistické zhodnotenie slovenských seriálov za posledné obdobie vypracujú Stratégie, ktoré sú aj mediálnym partnerom projektu. Súčasťou tohto bloku bude tiež udelenie ceny odbornej kritiky za výnimočný slovenský seriálový počin uplynulého roka.

Program prvého ročníka festivalu Pilot obohatí aj vstup Ivany Semjanovej, marketingovej riaditeľky TV JOJ. Vo svojej prednáške s názvom „Ktorý seriál je najlepší? Úvahy o seriálovej tvorbe a taktike televízie“ porozpráva napríklad aj o tom, ako vlastná televízna tvorba ovplyvňuje brand televízie.

TV JOJ je zároveň hlavným mediálnym partnerom festivalu Pilot. O tom, prečo sa rozhodli festival podporiť a v čom vidia jeho výnimočnosť, hovorí viac samotná Ivana Semjanová:

„Festival seriálovej tvorby je zatiaľ unikátom na našom mediálnom trhu. Cítime, že je potrebná zmysluplná diskusia o televíznej tvorbe, ktorá musí reflektovať zmeny súvisiace s najmodernejšími trendmi v konzumovaní televízneho vysielania a videokontentu vo všeobecnosti.“

Sprievodný program je určený pre deti i dospelých

Nočný program doplnia autorské youtubové seriály, ktoré sú často prehliadané. Youtube funguje aj ako alternatívna platforma pre nekonvenčné formáty.Práve preto sa organizátori rozhodli začleniť do programu zábavný youtubový animovaný seriál pre dospelých Budny & Rossman (USA) a slovenský animovaný autorský projekt Lukáša Sigmunda Betóno a Panel. Tí, ktorí budú mať chuť na iný druh zábavy a socializácie, môžu piatkovú noc prehýriť a pretancovať na seriálovej párty.

Festival neopomína ani nadčasovú klasiku. Pre mladšieho diváka i pre „pamätníkov“ je určené premietanie kultového detského seriálu z archívu RTVS Spadla z oblakov, ktoré sa uskutoční v sobotu dopoludnia.

Festival seriálov Pilot pripravuje bohatý program pre seriálových nadšencov i tvorcov. Nenechajte si preto ujsť jeho prvý ročník, ktorý prebehne posledný marcový víkend v Trnave.

Podujatie organizuje o. z. Metaforum spoločne s OZ Publikum.sk. Finančným partnerom programu sú LITA, autorská spoločnosť a Mesto Trnava. Hlavným mediálnym partnerom je TV JOJ a partnerom podujatia je FMK UCM v Trnave.

Predpredaj vstupeniek prebieha na stránke MaxiTicket.sk.