fbpx

Respirations: pozvánka na akordeónový recitál Petra Katinu

V sobotu 7. decembra uzavrieme tohtoročný cyklus koncertov súčasnej klasickej hudby b minor. Počas nich sme dali priestor nielen štandardným orchestrálnym nástrojom, akými sú klavír či husle, ale aj viacerým menej netradičným. Medzi také patrila basová gitara či cimbál.

Decembrový koncert je venovaný akordeónu. Tento nástroj vznikol v prvej polovici 19. storočia. Rýchlo si našiel stabilné miesto v ľudovej hudobnej tvorbe v celej Európe, no pomaly prenikal aj do jazzových kruhov a v 20. storočí aj do tvorby skladateľov klasickej hudby.

Napriek tomu ho v zložení orchestrov nájdete málokedy. Dôvod je prozaický. Väčšina orchestrálnych telies sa stále zameriava na reprodukciu hudby renesančných klasikov, a tí akordeón, skrátka, ešte nepoznali.

Aj preto sa Peter Katina rozhodol iniciovať vznik celkom nových diel, ktoré by dokonale ukazovali osobité zvukové prvky tohto nástroja, rozšírené výrazové možnosti moderného akordeónu a odzrkadľovali aj najaktuálnejšie kompozičné trendy.

Respirations je teda koncertný program, ktorý vás presvedčí, že aj akordeón patrí do kategórie vznešených nástrojov pre klasickú hudbu.