fbpx

Michal Jahoda

* 1985, Slovensko
hudobník / basgitarista / producent
dátum rezidencie: 1. 2. – 30. 4. 2022
www.michaljahoda.com

Michal Jahoda počas rezidencie

Michal Jahoda sa hre na basgitare začal venovať už pred viac ako 18-timi rokmi, pričom samotnej tvorbe a produkcii hudby sa venuje posledných 15 rokov. Spolupracoval s poprednými umelcami nórskej experimentálnej scény, akými sú Else Olsen Storesund a Ole Andre Farstad. V rámci skladateľskej činnosti pracoval na projektoch pre firmy ako Baťa, Preciosa, Česká televízia, či Škoda Auto.

Spoluzaložil a účinkoval vo viacerých hudobných zoskupeniach – napr. Momma Knows Best a Black Hole Constellation. Odohral viac ako 400 koncertov a účinkoval na festivaloch ako napr. Brutal Assault, alebo Rock for People. Zameriava sa najmä na experimentálnu, avantgardnú, industriálnu, ambientnú hudbu s prvkami metalu.

Študoval súkromnú umeleckú školu v Banskej Bystrici, odbor jazzová basgitara u Roberta Ragana a rocková basgitara u Igora Fudru, neskôr mal súkromné hodiny u Juraja Grigláka. Absolvoval niekoľko workshopov s hudobníkmi ako napr. Marcus Miller, Billy Sheehan, jazzové workshopy a summity hudobných skladateľov v Prahe, online semináre napr. s Tomasom Haake, s kapelami ako Tool, Dillinger Escape Plan, na Berklee s basgitaristami ako Victor Wooten, Henrik Linder, Tony Levin, Oteil Burbridge, Rickey Minor.


Cieľ rezidencie 

Počas rezidencie sa venoval tvorbe scenárov, komponovaniu, nahrávaniu, aranžovaniu, produkovaniu – jednoducho všetkému, čo súvisí s hudobnou tvorbou. Pracoval na albume, tvorbe singlov a hudobnom videoklipe.

Čo ti rezidencia dala a prečo by si ju odporučil ostatným? 

Rezidencia mi poskytla veľmi dobré zázemie na koncentráciu, tvorbu aj spoluprácu. Je to jedno z miest, na ktorom som doteraz stvoril najviac hudby za krátky čas. Vďaka atmosfére samotného miesta, ktorú vytvorila komunita Malého Berlína aj ich priatelia a tiež priestorom so skvelými podmienkami pre môj štýl práce som sa mohol maximálne sústrediť na tvorbu. To sú hlavné dôvody prečo by som odporučil rezidenciu v Malom Berlíne aj ostatným.“


Prečítajte si

Michal Jahoda: Rezidencia v Malom Berlíne bola výborným zážitkom nielen kvôli priestorom a akustike, ale aj vďaka ľuďom