fbpx

Severské ochladenie koncom januára v Malom Berlíne

Predpoveď na začiatok roka 2022 v Malom Berlíne hlási severské počasie. Minimálne v našom kine. V rámci prehliadky Scandi ponúkame výber z toho najzaujímavejšieho, čo škandinávska kinematografia ponúka.

Zaujímavé filmové kúsky z Dánska, Švédska, Nórska, Fínska a Islandu ponúkneme počas posledného januárového týždňa. Kvarteto v našom výbere má potešiť, ale v náročných časoch aj pobaviť. Tento rok sme vybrali komédie, hoci každá z nich je trochu iná – to preto, aby ste vďaka kinu aspoň na malú chvíľu zabudli na náročné časy, ktoré všetci prežívame.

Nižšie si o filmoch, ktoré sme pre tohtoročné Kino Scandi vybrali, môžete prečítať viac.

24. januára 19:00 – Ninjababy
Yngvild Sve Flikke / NOR / 2021 / 103 min / ČT / ČSFD 77 %

Astronautka, lesníčka, kreslička komiksov. Mladá Rakel má ešte veľa iných plánov, než stať sa matkou. Radšej by žúrovala, pila a hulila, ako presedela celé hodiny na záchode. V momente, keď zistí, že bude matkou, sa objaví Ninjababy, animovaná postavička, ktorá robí Rakel z každodenného života peklo. Vyštverá sa z jej poznámkového bloku a skočí jej do čajovej šálky, odkiaľ jej stále pripomína, aká je otrasná.

Event na Facebooku nájdete tu.
Lístky v predpredaji kúpite tu.


27. januára 19:00 – Oceľové dámy
(Teräsleidit) – Pamela Tola / NOR / 2021 / 103 min / ČT


Road-movie, v ktorej vek už nie je ani číslo. Sedemdesiatpäťročná Inkeri udrela svojho muža Tapia panvicou a chcela by ho pochovať v záhrade. Aj pri očakávaní života vo väzení je ešte vždy čas žiť – konečne. Inkeri musí ihneď odísť, hoci už teraz je neskoro. Cestovanie po Fínsku je plné šarmantných stopárov, spomienok a hriešneho tanca. Keď Inkeri narazí na svoje zápisky zo študentských čias, nájde v nich Eina, svoju lásku z mladosti, čo jej pripomenie jej sny, neskôr potlačené patriarchálnym sobášom. Inkeri musí urobiť najväčšie rozhodnutie týkajúce sa zvyšku jej života, vybrať si medzi šťastím a spoločenskými konvenciami.

Event na Facebooku nájdete tu.
Lístky v predpredaji kúpite tu.


30. januára o 17:00 – Projekt Z alebo ako sa točí zombie film
Henrik Martin Dahlsbakken / NOR / 2021 / 85 min / ČT

Skupina študentov filmu vezme troch nezamestnaných hercov nakrútiť zombie film v zatvorenom moteli v nórskych horách. Ich fikcia sa odrazu mení na realitu, keď začne filmový pľac terorizovať neznámy tvor.

Event na Facebooku nájdete tu.
Lístky v predpredaji kúpite tu.


30. januára o 19:00 – Divoch
Thomas Daneskov / DÁN / 2021 / 104 min / ČT

Martin v zúfalej snahe prekonať krízu stredného veku uteká od spoločnosti, aby mohol žiť v lese. Zaobstará si luk a jaskynný outfit, ale pravda je taká, že v prežití nestojí za nič. Jedného dňa stretne Musu, drogového dílera, ktorý je zranený a na úteku. V nádeji, že uniknú mnohým problémom, sa toto excentrické duo vydáva na hektickú jazdu cez fjordy. Prenasleduje ich miestna polícia, rozzúrený Viking, násilníci a v neposlednom rade Martinova rodina.

Event na Facebooku nájdete tu.
Lístky v predpredaji kúpite tu.