fbpx

To najlepšie z uplynulého literárneho roka sa predstaví na festivale YPSALON

Ypsalon_WEB

 

Kvalitnej slovenskej literatúry sa každý rok urodí dosť, vie sa o nej však stále málo. YPSALON vznikol s myšlienkou ponúknuť rekapituláciu toho najzaujímavejšieho, čo literárny rok ponúkol – a nielen to. V neformálnej a príjemnej atmosfére má každý návštevník možnosť našich popredných poétov a prozaikov aj spoznať. A nebude prekvapením, ak si diváci z festivalu odnesú aj kopec tipov na vynikajúce vianočné darčeky.

Už prvý ročník festivalu ponúka bohatý a pestrý program plný diskusií s autormi. Organizátorov vari najviac potešilo, že pozvanie na festival prijala Veronika Šikulová, ktorá po cenách čitateľov z rokov 2010 a 2012 so svojou knihou Medzerový plod zvíťazila v súťaži Anasoft Litera 2015. „Najradšej píše poviedky. Opisuje v nich najmä ľudí, ktorí ju bezprostredne obklopujú, ľudí, ktorí z jej sveta miznú a opäť sa v ňom objavujú,“ približuje jej tvorbu Pero le Kvet, trnavský spisovateľ, jeden z organizátorov a moderátor festivalu.

do textu_01_Hvorecky

 

Opäť po vyše dvoch rokoch do Trnavy zavíta aj plodný autor Michal Hvorecký, ktorý napísal literárnu predlohu pre nedávno premietaný film Wilsonov. Pri presahoch do filmu ešte chvíľu zostaneme, režisér a spisovateľ Peter Krištúfek totiž príde porozprávať nielen o svojich knihách, ale aj o tom, ako sa mu darí adaptovať vlastné dielo pre strieborné plátna. V posledný večer festivalu sa môžu diváci tešiť na často drzého Michala Havrana, ktorý sa rád provokatívnym štýlom venuje širokej škále kultúrnych, spoločenských aj politických tém, a to nielen v literatúre (napísal napr. predlohu pre film Kandidát), esejách či pri novinárskej práci, ale aj v televíznych a živých diskusiách.

Na poéziu si festival posvieti najmä počas Večera poézie Mirky Ábelovej, ktorej hosťami budú Michal Habaj, Ivan Štrpka, Katarína Kucbelová a Ivona Pekárková. Ako sprievodný program organizátori pripravili hneď v úvode prednášku o Súčasnej slovenskej literatúre vo filme, na ktorej sa filmový kritik Juraj Kovalčík pozrie na zúbok filmovým adaptáciám a na to, či sa priživuje film na literatúre alebo sa tieto oblasti skôr navzájom podporujú.

do textu_02_VEČER-POÉZIE

 

Zaujímavou bude diskusia so zakladateľmi malých vydavateľstiev ako sú ArtForum, Premedia a Inaque, ktoré sa venujú minoritnej literárnej tvorbe a pre odľahčenie organizátori do programu zaradili aj zábavné predstavenie Vari sa mi marí, ktorá tvorivo pracuje s poéziou aj prózou.

Každý večer sa, navyše, zakončí koncertom. Vo štvrtok vystúpi mladá slovenská pesničkárka a skladateľka Martina Javor. Na hudobnej scéne sa pohybuje od roku 2008 a v tomto roku krstila svoj prvý album White Lies Covered Eyes. V piatok uvedieme domácu temperamentnú kapelu Romanika, ktorá zhudobňuje texty spisovateľky Evy Luky do emotívne vypätých skladieb. Napokon, v posledný večer festivalu privítame skupinu Zuzana Mikulcová band, ktorej piesne sú žánrovou fúziou jazzu s viacerými smermi, no spája ich istá výpoveď v textoch, ktoré píše speváčka v slovenčine.

Vstupenky na jeden deň si diváci môžu zakúpiť priamo na mieste pred začiatkom festivalu, a to v cene 5 eur. Permanentka na všetky tri dni bude na mieste stáť 10 eur, oplatí sa preto kúpiť si permanentku v predpredaji za zvýhodnenú cenu 7 eur. Predpredaj prebieha až do 2. decembra na štyroch miestach v meste: v mestskej veži, v Kníhkupectve AF na Štefánikovej 5, v Berlineri DKP na Pekárskej 40 (počas programu) a, samozrejme, aj s v samotnej Galérii Jána Koniarka, kde sa festival koná.

Celý program ako aj profily hostí nájdete tu.